Chłodnia jest pomieszczeniem służącym do przechowywania produktów w niskiej temperaturze. W odróżnieniu od mebli chłodniczych, chłodnia jako pomieszczenie oferuje znacznie większe możliwości przechowalnicze biorąc pod uwagę ilość zajmowanego przez nią miejsca. Chłodnie obecnie najczęściej buduje się przy wykorzystaniu płyt warstwowych. Co oferuje ta technologia?

Dlaczego izolacja chłodni ma tak duże znaczenie?

Warto wiedzieć, że nieodpowiednio dobrana izolacja w przypadku chłodni prowadzić może do wzrostu wilgotności w jej środku, co prowadzi do powstawania grzybów oraz pogorszenia ogólnych warunków magazynowania towaru. Dlatego tak ważnym elementem podczas budowy chłodni jest wybór odpowiedniego rodzaju płyt warstwowych o określonej grubości. W tym przypadku wykorzystywanych jest kilka rodzajów płyt warstwowych, z których każdy ma swoje wady i zalety. Najczęściej spotkać można się z płytami z rdzeniem ze styropianu oraz pianki PUR i PIR. Styropian to rozwiązanie tańsze, ale jednocześnie gorsze pod względem jakościowym. Dlatego płyty takie, aby zapewnić warunki zbliżone do tych, które zapewnia pianka PUR, maja większą grubość . Rozwiązaniem na to są płyty warstwowe PIR, które stoją o klasę wyżej, niż wspomniane pianki PUR. Ich produkcją zajmuje się np. firma Gór-Stal z Gorlic.

Dobra izolacja czy komory modułowe?

Ponadto porównując trwałość obu rodzajów materiału, także i w tym przypadku widoczna jest lekka przewaga poliuretanu. Płyty warstwowe wykonane z pianki PUR i PIR mają tę dodatkową zaletę, że są znacznie dokładniej wypełnione materiałem izolacyjnym. Jednak jest to jednocześnie rozwiązanie nieco droższe od zwykłego styropianu. Poza tym zdecydować się można na budowę chłodni ze znormalizowanych płyt warstwowych, które obrabia się według własnych potrzeb lub tzw. komory modułowe. Niekiedy bowiem na skutek niewielkiej wielkości pomieszczenia oraz jego układu konstrukcyjnego zastosowanie płyty warstwowej odpowiednio do aktualnych potrzeb może być pracochłonne i wymagać sporego doświadczenia w temacie wznoszenia chłodni z płyt warstwowych. Należy m.in. dokładnie przyciąć i uszczelnić płyty. W takiej sytuacji niekiedy lepszym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w gotową komorę chłodniczą. Wówczas montaż jest o wiele łatwiejszy i sprawniejszy, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Wtedy wspomniane płyty warstwowe spełnią wszelkie nasze wymagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here