Zawał serca objawia się obumarciem części mięśnia sercowego. Jest to spowodowane niedokrwieniem. Niestety ten proces jest nieodwracalny. Komórki, które się tam znajdują nie giną wszystkie od razu. Musimy więc podjąć jak najszybciej leczenie. Dzięki temu komórki otrzymają krew z tlenem i mają szansę podjąć pracę.
Jeżeli chodzi o przebieg zawału serca to w naszych tętnicach tworzą się zwężenia, które narastające powodują całkowitą blokadę przepływu krwi. Blaszki, które powstają mogą nawet pęknąć. Powstaje wtedy blokada dopływu krwi do serca. Jest to odczuwane jak ból piekący oraz gniotący, który znajduje się w okolicy mostka. Ten ból może również promieniować do barku, żuchwy a nawet może spowodować drętwienie palców rąk.
Zawał serca może objawić się w dziwny sposób, który nie wskazuje na to, że jest objawem zawału serca. Takimi objawami są np. omdlenia, utrata przytomności, duszność, nagłe wymioty, nudności, ból brzucha, pocenie się.
Zawał serca – leczenie zależy od kliku czynników np. od tego ile trwa ból w klatce piersiowej, jak szybko pacjent zostanie dowieziony lub sam się zgłosi do lekarza. Leczenie farmakologiczne polega na podaniu tlenu, nitrogliceryny, morfiny, leków przeciwpłytkowych, beta-blokerów, inhibitorów konwertazy angiotensyny, leków przeciwkrzepliwych oraz uspokajających. W niektórych przypadkach trzeba zastosować leczenie inwazyjne. Jest to przezskórna angioplastyka wieńcowa lub pomostowanie aortalno-wieńcowe.
Przezskórna angioplastyka wieńcowa polega na poszerzeniu zwężonej tętnicy wieńcowej za pomocą małego balonu umieszczonego na końcu cewnika, jest on umieszczany wewnątrz naczyń krwionośnych.
Wymagane jest przejmowanie leków hamujących płytki krwi. U niektórych może wystąpić ponowne zwężenie. Powracanie jest częściej obserwowane u pacjentów zmagających się z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym a także u osób, które palą papierosy. Bardzo ważne jest także przyjmowanie leków na serce, który obniżają nieprawidłowo wysoki poziom cholesterolu.