Obecnie decydując się na budowę domu, bardzo często wybieramy projekty, w których w salonie czy też sypialni uwzględniony jest kominek. Warto się na niego zdecydować z kilku powodów.
Po pierwsze sprawia, że wnętrze jest bardziej funkcjonalne – nie musisz montować kaloryferów aż tyle, albo ograniczyć się do kominka i ogrzewania podłogowego, z grzejników klasycznych zupełnie rezygnując, a po drugie okazuje się bardzo estetyczny. Kominek dodaje ciepła, sielskości, przytulnego charakteru Twojemu domostwu.
Warto jednak, zanim postanowisz kupić jakiś projekt Twego przyszłego domu, zdecydować się od razu na właściwy wkład kominkowy, kozę czy model z płaszczem wodnym lub bez. O tym, na czym polega różnica między nimi dowiesz się bezpośrednio z naszej lektury. W każdym przypadku sprawdzi się niewątpliwie inny rodzaj kominka.
Nim jednak przystąpisz do gruntownej selekcji, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na istotne parametry techniczne. A mianowicie chodzi o to, aby dostosować do przestrzeni, jaka wyposażana jest w kominek jego moc.
Musisz mierzyć siły na zamiary i oszacować, jaką powierzchnię chcesz dobrać, aby na tej podstawie móc odpowiednio wybrać kominek. Z reguły moc 1 Kw daje sposobność ogrzania do 12 metrów kwadratowych pomieszczenia, którego średnia wysokość to jakieś 2,5 m. Musimy zatem mieć pewność, że urządzenie, w które zainwestujemy będzie w stanie podołać temu wyzwaniu.
Wkład kominkowy
Klasyczny kominek zbudowany jest z obudowy oraz wkładu. Takie rozwiązania są najbardziej imponujące, tradycyjne, a także najczęściej wybierane. Odznaczają się dekoracyjnością, a przez to stanowią więc form ponadczasową. Inwestycja w nie jest jednakże dość kosztowna. Wynika to z faktu, iż cenę podbija obudowa.
Musi być ona dobrze dostosowana do wkładu, ale także niesamowicie elegancka, bo przecież kominek to element ozdobny. Konieczne jest zatem wybranie takiego kominka, aby spełniał wszystkie wyżej wymienione funkcje i koszt takowych wkładów to z reguły między dwa a trzy tysiące złotych.
Sama aranżacja kominka z kolei to niekiedy nawet i drugie tyle kosztów, dlatego decydując się na to rozwiązanie trzeba mieć świadomość, że wiążą się z tym naprawdę duże koszty. Wkłady kominkowe tradycyjne robione są ze stali. Idealne natomiast, bo niesamowicie wytrzymałe okazują się warianty żeliwne, będą one naprawdę długotrwałe w użytkowaniu.
Kominek z płaszczem wodnym
W takich modelach ogrzewane nie jest powietrze, zaś woda, która rozprowadzana jest po całym domu. Można zatem korzystać z takiego modelu wtedy, gdy chcemy podgrzewać wodę, ale też i oczywiście ogrzewać dom.
Jest to rozwiązanie wygodne, ale pod warunkiem, że mamy czas na kilkurazowe w ciągu dnia dorzucanie drewna do kominka, aby na bieżąco pracował. Wspomnijmy też o tym, iż kominek z płaszczem wodnym ulega często połączeniu z panelami solarnymi.
Koza
To wolnostojący kominek, który jest rozwiązaniem idealnym w momencie, kiedy nie mamy opcji wybudowania w swym domu klasycznego kominka. Koszt takiego urządzenia waha się z reguły między 1500 a 2000 zł.
Nie musimy jednakże w tym wypadku szacować dodatkowo kosztów obudowy, jak w przypadku klasycznego modelu. Nie trzeba także fachowca do jego zamontowania, gdyż jego instalacja jest możliwa do ogarnięcia samodzielnie.