Klasyczne metody i zwyczajne, przeciętne środki wykończeniowe takie jak na przykład średnie jakościowo mieszanki farb bardzo często nie pozwalają na to, żeby uzyskiwać spodziewane, niestandardowe efekty prac remontowych. Przykładowo wykorzystanie zwyczajnej farby nie daje takich rezultatów jak zastosowanie nowocześniejszej w swej technologii farby strukturalnej.
Na rynku popularna jest między innymi jej odmiana z efektem betonu. O tym dowiesz się z naszego poradnika. Zachęcamy do jego zgłębienia.
Często dzieje się tak, że gładkie farby, tapety, w tym fototapety jakie są dzisiaj bardziej popularne to zbyt proste dla lokatorów rozwiązania. Jeżeli nie chcesz mieć na ścianach swego mieszkania czy domu tego, co mają wszyscy po kolei, pokuś się na uruchomienie swej wyobraźni i co za tym idzie skorzystanie z nieco bardziej interesujących możliwości – na przykład płyt gresowych oraz wspomnianych we wstępie farb strukturalnych.
Podczas gdy tradycyjne farby umożliwiają prawidłowe rozprowadzenie mieszanki po podłożu, na jakim malujemy, strukturalne farby dają efekt wręcz odwrotny, a mianowicie są one umiejscawiane między zwyczajnymi farbami oraz dekoracyjnymi tynkami. Zmieniają wygląd ścian, ale są także bardzo nietuzinkowe w swych rezultatach wizualnych, niepospolite.
Nanoszenie takiej farby jest banalnie proste – malujemy po niekoniecznie gładkiej i równej powierzchni, a zatem nie musimy skrupulatnie tynkować murów. Jeżeli widoczne są jakieś ubytki czy nawet zarysowania oraz pęknięcia, wtedy farba strukturalna je pokryje, zatem z nią jest dużo bardziej komfortowo i mniej czasochłonnie. Jej warstwa niekiedy może sięgać nawet ośmiu milimetrów.
By nałożyć farbę na ściany, trzeba zastosować klasyczne packi, pędzle czy wałek malarski. Musimy natomiast mieć już w głowie ułożony typ projektu, jaki mamy docelowo uzyskać, a możliwych do otrzymania efektów wizualnych naprawdę może być sporo. W bardziej kreatywnych formach przydadzą się także dodatkowe narzędzia typu zębate pace, gumowe stemple czy inne elementy umożliwiające tworzenie wzorów i faktur.
Nie jest jednakże łatwe wytypowanie spośród tak szerokiego wachlarza rozmaitych kategorii farb strukturalnych tego jednego modelu, jaki będzie dla nas optymalny. Generalnie chodzi o to, żeby podczas dokonywania selekcji kierować się kolorystyką, interesującym nas wypełnieniem, grubością tego wypełnienia i tym, co finalnie chcemy osiągnąć.
Można także uzupełniać farby zwykłe na przykład dodatkiem w postaci diamentów, czy też od razu wykorzystywać farby posiadające wypełnienie. Ciekawe są też farby strukturalne umożliwiające pozyskiwanie efektów tak zwanej raufazy. Niektóre umożliwiają otrzymanie imitacji surowego betony oraz patynowego nalotu.
To jakie będą efekty końcowe w znaczącym stopniu wpływa natomiast na cenę farb strukturalnych, które do tanich wariantów nie należą i są niekiedy aż kilka razy droższe niż tradycyjne rodzaje farb. Niemniej jednak w zestawieniu z klasycznymi tapetami bądź tynkiem strukturalnym wychodzą nadal tanio.