Stulejka u małych i dużych chłopców - przyczyny i leczenie

Stulejka to bardzo częsta, drobna wada anatomiczna, występująca u chłopców i mężczyzn. Dawniej uważano, że jest to defekt genetyczny, okazało się jednak, że tak nie jest. Stulejka bowiem dotyka chłopców, którzy w wieku niemowlęcym byli nieprawidłowo lub niedokładnie pielęgnowani.

Jakie są przyczyny powstawania stulejki?

U niemowląt płci męskiej mamy do czynienia z długim, ryjkowatym napletkiem, który zazwyczaj jest odprowadzalny, ale wymaga stosowania zasad higieny, polegających na odciąganiu go podczas oddawania moczu i mycia. Jeśli zasady te nie są przestrzegane, łatwo dochodzi do stanów zapalnych napletka, pod którym zbiera się mastka, wytwarzana w rowku żołędnym, może też zbierać się tam mocz. W efekcie może to doprowadzić do znacznego stopnia zwężenia napletka, będącego przyczyną kłopotów w oddawaniu moczu. Nieleczona stulejka może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych i bardzo często utrudnia albo wręcz uniemożliwia (z powodu bólu) prowadzenie normalnego życia seksualnego.

Jak wygląda stulejka?

U niemowlęcia ścisłe przyleganie napletka jest stanem fizjologicznym, gdyż jest on przyklejony do żołędzi mastką – tłuszczową wydzieliną. Jednak u dwulatka mastka powinna się już dać wypłukiwać, wtedy napletek stopniowo zaczyna się odklejać. Jeżeli u trzyletniego chłopca nie można swobodnie zsunąć napletka, należy skonsultować się z lekarzem. U dorosłego mężczyzny lekarz stwierdza stulejkę, gdy napletek nie zsuwa się z żołędzi lub zsuwa tylko częściowo. Warto wiedzieć, że nie wolno próbować odsuwać go na siłę, by nie doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku żołędnym i w konsekwencji do martwicy prącia.

Usunięcie stulejki – na czym polega

Bardzo często u dzieci wystarcza zastosowanie maści sterydowej, która może doprowadzić do odklejenia napletka i przywrócenia jego funkcji. Czasem jednak konieczny jest zabieg operacyjny, który u dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg ten polega na poszerzeniu ujścia napletka lub na całkowitym jego usunięciu (obrzezaniu). Druga opcja uznawana jest za bezpieczniejszą. Po zabiegu przez dwa tygodnie należy nosić opatrunek i najlepiej plastrem przykleić penis do brzucha, gdyż w tej pozycji szybciej się goi.

www.sfora.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here