Zapisując się na studia chcemy uzyskać konkretny tytuł, wiedzę oraz zdobyć doświadczenie podczas praktyk zawodowych. Wymagają one od nas nie tylko nauki ale również zaradności. Często staramy się pogodzić naukę z pracą. Jedni wybierają studia niestacjonarne zwane zaocznymi, inni dzienne. Podczas studiowania w weekendy mamy możliwość bycia zatrudnionymi na pełen etat, więc zarabiając konkretne pieniądze, mając stałą pensję, łatwiej opłacić naszą naukę. Podczas zajęć na dziennych studiach zwykle szukamy tylko dorywczego zajęcia, często grafik jest tak ułożony, że wyklucza pełnoetatowe podjęcie pracy. Jednak plusem takiego trybu nauczania jest niewątpliwe to, że są to darmowe studia na wielu uczelniach. Jednak jak jest naprawdę? Czy faktycznie nie musimy nic płacić? Warto to zweryfikować.
Po pierwsze studia niestacjonarne wiążą się głównie z opłatami czesnego. Na dziennych nie ma takiego problemu. I jest to ogromny plus. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że większość książek, materiałów jest dostępna w bibliotece uczelni. Dzięki temu nie ma potrzeby kupowania ich, płacąc za to nie małe pieniądze. Obecnie możemy naprawdę wiele pomocy naukowych po prostu wypożyczyć. Jeśli zdarzy się, że czegoś nie ma na stanie to jest wiele bibliotek w mieście, można poszukać w innych. Tak może się zdarzyć, że zapłacimy za założenie karty, jednak jest to opłata symboliczna, parę złotych.
Oczywiście studia dzienne wiążą się z kosztami mimo wszystko. Jeśli mieszkamy w mieście, w którym zamierzamy się uczyć to mamy łatwiej. Niestety pozostałe osoby muszą uwzględnić koszt dojazdu lub wynajęcia mieszkania bądź akademika. Ten ostatni jest częściej wybierany ze względu na znacznie niższe koszty, niż w przypadku prywatnych mieszkań. Jednak nie każdy się na to decyduje, niektórzy wolą jednak większy komfort. Do opłat należy doliczyć wyżywienie, drobne zakupy, gotówkę potrzebną na niespodziewane wydatki. Mimo iż sam tok nauczania jest darmowy, to dojazd bądź mieszkanie w mieście, gdzie studiujemy niesie za sobą całkiem wysokie opłaty. Dlatego dużo studentów decyduje się na prace dodatkowe, dorobienie sobie by mieć zawsze parę złotych. Większość z nich wspierają również rodzice, którzy opłacają akademiki oraz wyżywienie.
Na szczęście jest także możliwość skorzystania ze stypendium, które może pomóc w problemach związanych z kosztami. Mamy możliwość otrzymania pomocy materialnej tzw. stypendium socjalne. Warunki uzyskania, regulamin będą dostępne w naszej uczelni. Poza tym dla najlepszych uczniów jest również możliwość uzyskania stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Co ważne mogą się o nie ubiegać również studenci zaoczni, wiele uczelni to umożliwia. Dzięki temu łatwiej jest uporać się z płatnościami, które musimy zrealizować.
Darmowe studia to niewątpliwie wielka korzyść dla wszystkich. Zapewniają one bezpłatny dostęp do wiedzy, dając możliwość uzyskania wyższego wykształcenia, a w przyszłości zdobycia dobrej pracy. Jednak należy mieć na uwadze dodatkowe koszty, związane z utrzymaniem się.