Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Konwersja norm ISO/DIN/PN to bez wątpienia temat który, jak to się teraz często mówi, jest „na czasie”. Wszystko dlatego, że jest ona bardzo przydatna. Dlaczego w ogóle powstają normy? Jakie są główne cele tego zjawiska? Kiedy konwersja ISO/DIN/PN jest po prostu niezbędna?

Po co powstają normy?

Warto wiedzieć, że ten aspekt nie jest przypadkowy. Normy to bowiem narzędzia, które ułatwiają na przykład wytwarzanie dóbr. Producenci wiedzą, co muszą zrobić, aby zrealizować konkretne elementy. Poza tym normy ułatwiają świadczenie usług, a także wymianę dóbr. Nie tylko na terenie naszego kraju. Bardzo ułatwiony jest także handel międzynarodowy. Normy to także narzędzia, które upraszczają zarządzanie, a także współdziałanie systemów. Najbardziej popularne są normy ISO zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, która powstała w 1947 roku. Są one stosowane w 160 państwach – w tym gronie jest także Polska. Na terenie naszego kraju są stosowane również normy PN. Ich skrót to PN. Odpowiada za nie w głównej mierze Polski Komitet Normalizacyjny. To ceniona państwowa jednostka organizacyjna. Słowo wyjaśnienia należy się także normom DIN. Są one zatwierdzone przez Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny z siedzibą w Berlinie.

Dlaczego konwersja norm jest momentami niezbędna?

Analizując powyższe akapity można łatwo dojść do wniosku, że normy bardzo ułatwiają handel – na przykład pomiędzy firmami czy Klientami indywidualnymi z różnych krajów. Choćby dlatego, że normy PN mają zasięg tylko krajowy. To znaczy, że ktoś na przykład w Niemczech mógł o nich w ogóle nie słyszeć… To bardzo prawdopodobna sytuacja. Wtedy po prostu lepiej zastosować normy DIN. Pamiętajcie, że tabela konwersji ISO/DIN/PN odnosi się jednak nie tylko do śrub. Oczywiście, przy pomocy tego narzędzia można poznać wszystkie oznaczenia na przykład śrub z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym (są to DIN 7991/ISO 10642).

Poza tym tabela odnosi się również do innych elementów wykonanych przy użyciu stali nierdzewnej. Między innymi są to: nakrętki, korki, kołki, nity, zawleczki itp. Ludzie chętnie korzystają z tabeli konwersji dotyczącej także podkładek. Nie da się bowiem ukryć, iż to bardzo istotne elementy, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Tak, jak podkładki okrągłe płaskie – posiadające na przykład oznaczenie PN 82006. Wystarczy użyć tabelę konwersji ISO/DIN/PN, aby dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda – uwzględniając Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) oraz Niemiecki Instytut Normalizacyjny (DIN). Pozostałe oznaczenia to DIN 125 i ISO 7089.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here