Z danych medycznych wynika jednoznacznie, że zdecydowanie najczęstszym powodem śmierci wśród Polaków, w tym także tej przedwczesnej i wynikającej ze stanów chorobowych, a nie po prostu późnego wieku życia, są rozmaite dolegliwości sercowe, a także poważne schorzenia naczyń krwionośnych.
Takie statystyki prezentujące wyjątkowo negatywny scenariusz pojawiają się od lat i są niezmienne. Warto zatem postawić na to, aby korzystając z naszych cennych wskazówek zawartych w poniższym poradniku, dowiedzieć się jak najwięcej na temat możliwych sposobów oczyszczania tętnic ze złogów zalegającego tłuszczu, bowiem to właśnie on jest winny takich problemów.
Ogólnie Polacy cierpią na rozmaite schorzenia sercowe, z czego za najgroźniejsze i zarazem najcięższe do uleczenia, gdy problem zostanie zaniedbany uznaje się miażdżycę, udar mózgu oraz zawał serca. Wynikają one natomiast z nieodpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi.
Zanim jednak pokażemy na czym powinien polegać proces jego zbijania, wskażmy na czym w ogóle polega cholesterol i czym on tak na dobrą sprawę jest. Otóż to nic innego jak odkładający się w ścianach naczyń krwionośnych tłuszcz. Mianem cholesterolu określa się całkowitą, pełną ilość tłuszczu we krwi.
Wyróżnia się generalnie kilka jego odmian i rodzajów, z czego za najbardziej specyficzny uznaje się cholesterol LDL, bowiem ten uchodzi za najbardziej groźny, a przy tym także i najtrudniejszy do zwalczenia. Nieprzypadkowo zatem w jego kierunku stosowane jest określenie zły cholesterol. Czym grozi jego nadmierne występowanie w naszym organizmie? Otóż to pierwszy krok do tworzenia się złogów miażdżycowych. Z nich natomiast szwankować zaczynają wszelkie inne narządy naszego ciała, w tym trzustka, wątroba, stawy, niekiedy siada nawet i wzrok.
Niestety poza dietą, która rzeczywiście jest bardzo ważna w kontrolowaniu cholesterolu – i tego złego i wszelkich innych jego form, należy także wspomnieć o podwyższonym poziomie cholesterolu wynikającym ze stylu naszego życia. Jeżeli palimy papierosy, spożywamy zbyt wiele napojów wyskokowych, stresujemy się notorycznie i za silnie, nie ruszamy się, mamy nadwagę i nie żyjemy zdrowo, złogi w naczyniach krwionośnych jak najbardziej mogą się pojawić. Są jednakże pewne sposoby ich redukcji.
Witamina B
Jej skuteczność w zakresie likwidacji tłuszczu osadzającego się w tętnicach potwierdzają naukowe badania, które zrealizowane zostały w 2005 roku i wykazały, że tak naturalna witamina B czerpana na przykład z zielonych warzyw i jarzyn, ryb, olejów, jaj, drobiu, nabiału czy też wieprzowego mięsa, jak także z suplementów uzupełniających dietę działa w tym zakresie korzystnie. Musimy wiedzieć jednakże, że samo przyjmowanie witaminy B nie jest wystarczającym nawykiem. Wraz z nią trzeba spożywać równocześnie witaminę C, która poprawia wchłanianie witaminy B.
L-Arginina
Ten składnik z kolei stanowi popularny aminokwas, jaki normuje produkcję insuliny. W konsekwencji tego możemy stymulować prawidłową pracę układu krążenia. W kardiologii jest to składnik nieoceniony, który zmniejsza poziom cholesterolu. Dzięki niej nie dopuszcza się do tworzenia swego rodzaju miażdżycowych blaszek.
Granat
Sok z tego owocu należy spożywać regularnie, po to, aby ograniczyć do minimum tworzenie się nawet drobnych zmian miażdżycowych. Jest to także świetne narzędzie do redukcji poziomu stresu oksydacyjnego. Likwidujemy granatem stany zapalne w naczyniach krwionośnych.
Olej kokosowy
Ten składnik, zwłaszcza w wersji tłoczony na zimno oraz nierafinowany, pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu LDL oraz stabilizację krwi.