Patologiczne uwypuklenie pachwiny, jakim jest przepuklina pachwinowa, to najczęściej występująca odmiana przepukliny brzusznej – i w ogóle zjawiska, jakim są przepukliny. Przeprowadzane w związku z tą przypadłością operacje to najpowszechniejszy zabieg chirurgiczny na świecie! Aż trzy na cztery przypadki przepukliny brzusznej to właśnie przepuklina pachwinowa. Ale i tutaj wyróżnić można kilka jej wariantów, w zależności od genezy, przebiegu i rozwoju tego schorzenia.
Każdy z naszych narządów wewnętrznych znajduje się zasadniczo na swoim miejscu dzięki systemowi specjalnych powłok oraz mięśni. Nie jest to jednak sztywna konstrukcja, znajdują się w niej też pewne słabe punkty. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia (np. w wyniku dźwigania ciężarów) niektóre elementy mogą się przez te słabe punkty przeciskać na drugą stronę – gdzie nie powinny się znaleźć. To właśnie jest przepuklina.
W przypadku przepukliny pachwinowej takim elementem jest wyściełająca od środka jamę brzuszną otrzewna, a czasem także fragmenty jelit albo inne narządy. – Przemieszczają się one w kierunku pachwiny, i stąd właśnie nazwa dolegliwości – tłumaczy specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej EURO-KLINIKA. W zależności od tego, którędy przebiega ich droga, możemy mówić o przepuklinie pachwinowej prostej lub skośnej.
Przepuklina skośna
Przepuklina pachwinowa skośna, nazywana też czasem boczną, może być zarówno wrodzona (tj. wynikać z zaburzeń rozwojowych), jak i nabyta. Jej początek ma miejsce w tzw. pierścieniu głębokim, a przemieszczające się elementy wędrują przez kanał pachwinowy do tzw. pierścienia powierzchownego. U mężczyzn ulokowany jest on w okolicach moszny. Jeśli worek przepuklinowy zejdzie aż do tej ostatniej, wówczas przepuklinę taką nazywamy przepukliną mosznową. Jej odpowiednikiem u kobiet jest przepuklina wargowa.
Przepuklina prosta
Przepuklinę pachwinową prostą nazywa się niekiedy przepukliną przyśrodkową. W przeciwieństwie do skośnej może być tylko nabyta, jest też mniejsza i w dodatku występuje o wiele rzadziej. Ten rodzaj przepukliny pachwinowej nie przechodzi przez kanał pachwinowy, ale przez tzw. trójkąt Hesselbacha, skąd dostaje się bezpośrednio z jamy brzusznej. Ujście w tym przypadku również znajduje się w pobliżu moszny, jednak nigdy w samym tym narządzie. Przepuklina prosta nie przebiega też przez powrózek nasienny – delikatną strukturę, której obecność u mężczyzn sprawia, że znacznie częściej niż panie cierpią oni z powodu przepukliny pachwinowej.
Rozwój i leczenie dolegliwości
Czasami, we wczesnych stadiach zdarza się, że lekki, odpowiednio nakierowany ucisk jest w stanie zawrócić przemieszczający się element do jamy brzusznej. Taką przepuklinę nazwiemy przepukliną odprowadzalną. Kiedy nie jest to możliwe, mamy do czynienia z przepukliną nieodprowadzalną, która może mieć charakter przewlekły. Narządy nie mogą też powrócić na swoje miejsce w przypadku przepukliny tzw. uwięźniętej, charakteryzującej się bolesnym uwypukleniem, bólami i wzdęciami brzucha czy wymiotami.
Kiedy upośledzone zostaje krążenie krwi w jelitach, objawy są podobne, jednak znacznie ostrzejsze. Mówi się wówczas o przepuklinie zadzierzgniętej, która stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, gdyż może prowadzić do martwicy i ropnych zapaleń worka przepuklinowego oraz otrzewnej. Taką przepuklinę trzeba jak najszybciej usunąć operacyjnie. Jeśli po jakimś czasie od zabiegu dolegliwości wracają, wówczas mamy do czynienia z tzw. przepukliną pachwinową nawrotową.