Rodzaje pieprzu

Czy wyobrażasz sobie standardowe gotowanie bez przypraw? To one dodają smaku, podkreślają aromat i dopieszczają nasze kubki smakowe. Do zupełnej podstawy ziół zalicza się natomiast pieprz, który wraz z solą stanowią zupełne minimum. Pieprz pieprzowi jednak nierówny, bowiem obecnie na rynku gastronomicznym wydziela się szereg rozlicznych rodzajów pieprzu. O tym, jakie to kategorie dowiesz się z poniższej lektury.

Czarny

Chyba klasyk występujący w każdej jednej kuchni. Jest zdecydowanie najsilniejszy w swym posmaku, bardzo ostry, wyróżnia się jednak uniwersalnością, która polega na jego dostosowaniu do każdego rodzaju dań oraz składników żywnościowych – sosów, marynat, zup, mięs. Czarny pieprz to ziarenka, jakie są kuliste w swej formie i podlegają wysuszeniu. Mają one w sobie spore ilości piperyny, która umożliwia szybsze trawienie i przyspiesza przemianę materii, więc korzystnie wpływa na procesy odchudzania.

Zielony

Zielone ziarenka to charakterystyczne kulki, które nie są pozyskiwane na skutek suszenia jak to ma miejsce w przypadku pieprzu czarnego, ale wynika z niskich temperatur. Po zebraniu jagód, co następuje w okresie, gdy nie są one jeszcze odpowiednio dojrzałe, poddaje się ten typ pieprzu konserwacji w solance.

Rodzaje pieprzu

Po co? To pozwala zachować właściwości odżywcze. Jest to delikatna odmiana pieprzu, łagodniejsza niż wyżej omówiony pieprz czarny, która idealnie nadaje się do zastosowania w daniach rybnych, sosach, dipach.

Biały

Te ziarenka z kolei są stosowane zwłaszcza przez miłośników pitraszenia mięsnego, bowiem znakomicie nadają się do owoców morza, ryb, drobiu i innych gatunków mięsa. Nierzadko stosowane są też w zupach, zwłaszcza tych jasnych kremach czy doprawia się nimi marynaty. Warto również dodać, iż pieprz biały, mimo że jest łagodniejszy w smaku niż pieprz czarny, wydaje się być silniejszy, a to za sprawą mocniejszego aromatu, jaki się z niego wydobywa. Żeby móc pieprz biały otrzymać, konieczne jest zebranie jagód dopiero wtedy, kiedy będą kompletnie dojrzałe. Później myjemy je dokładnie, chcąc w ten sposób wyzbyć się z nich charakterystycznej otoczki.

Cayenne

Jest to ostry w posmaku pieprz, który określa się mianem papryczki chili. Dobrze nadaje się do wszelkich mdłych dań, bowiem podkreśla ich smak – z fasoli, grochu, jajek, gulaszy. Co więcej, świetnie wchodzi w kombinację z fast foodami, a nawet z ….czekoladą. Oczyszcza organizm właśnie ze względu na swoje silne właściwości. Jest idealny do przyspieszenia procesu trawienia, pobudzenia pracy układu krążeniowego oraz leczenia układu pokarmowego.

Ziołowy

Dodaje pięknego zapachu i jeszcze lepszego smaku mięsom, marynatom, zupom. W nim przeważnie występuje stała mieszanka ziołowa- kolendra, gorczyca biała, majeranek, czosnek, papryka ostra i słodka, kminek.

Syczuański

Wyróżnia go duża pikanteria, a także pochodzenie z łupiny zółtodrzewu pieprzowego. Świetny do mięs, zwłaszcza kaczki, kurczaka, ryb, owoców morza, dań ryżowych oraz sałatek. Ciekawostką jest, iż ten produkt znakomicie doprawia nawet owoce. Nieprzypadkowo znajduje się on jako podstawa w kuchni azjatyckiej.
Cytrynowy
Podkreśla to już charakterystyczne jego nazewnictwo – jest kwaskowaty w swym posmaku. Świetnie zastępuje klasyczną cytrynę, dobrze dodawać go do mięs, a także zastępować nim mniej zdrowy z pewnością kwasek cytrynowy.

Kubebowy

Jest to jawajski pieprzy, który ma goryczkowaty posmak. Jeżeli powąchamy jego aromatu, na myśl przychodzi nam jałowiec. Wyróżnia się go w kuchni indonezyjskiej. Doskonały do przyprawiania dań z owoców morza, ryb a także pikantnych zup i sosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here