Kiedy stajesz przed koniecznością wykończenia swego nowo zakupionego mieszkania czy też świeżo wybudowanego domu, zawsze rodzi się jeden z największych dylematów przyszłych lokatorów – jaki rodzaj powierzchni podłogowych wybrać? Jest kilka rozmaitych wariantów, z czego zdecydowanie najbardziej dzisiaj popularne to dwie wersje – panele oraz podłogi drewniane. O nich podpowiemy nieco więcej w poniższych fragmentach naszego wirtualnego poradnika.
Zacznijmy od tego, że zasadnicza różnica tkwi nie tyle w wyglądzie tych typów podłóg, co przede wszystkim w cenie. Oczywiście klasyczna deska będzie znacznie droższa, a panele okażą się bardziej ekonomicznym zakupem, niemniej jednak deska jest także dużo lepszej jakości, bardziej stylowa i wytrzymalsza z pewnością niż zwyczajny panel zrobiony z drewnopodobnej płyty. Obie te możliwości wykończenia podłóg mają jednakże swoje wyraźne plusy oraz minusy.
Podłogi drewniane
Istnieje wiele rozlicznych kategorii podłóg drewnianych, wśród których warto wyszczególnić między innymi drewniany parkiet. To klasyka, ponadczasowość, uniwersalność i zarazem solidność wyposażenia. Nie ma chyba żadnych wątpliwości, co do tego, iż ten rodzaj podłogi uchodzi za zdecydowany numer jeden, bowiem pojawił się jako pierwszy styl wykańczania podłoża. Jest elegancki, szykowny, ale także odporny na uszkodzenia mechaniczne, stąd łączy w sobie zarówno estetykę, jak i praktyczność. Doskonale nadaje się także do wykorzystania w każdym jednym wnętrzu, bez wyjątku.
Jest robiony z takich gatunków jak dąb, klon, buk, grab. Wraz z biegiem czasu rekordy popularności zaczynają bić gatunki drewna egzotycznego takie jak merbau, jatoba oraz sapella. W kontekście charakterystyki parkietu drewnianego, koniecznie trzeba także wyszczególnić kilka typów tej podłogi.
Przykładem jest parkiet tradycyjny z klepkami jednego rodzaju, dekoracyjny – z deszczułkami celowo dobieranymi w rozmaitych rodzajach, mozaikowy- uproszczony, kiedy nalepia się na papier czy specyficzną siatkę nieduże deszczułki, a później korzystając z kleju przymocowuje się je do posadzek. Jeszcze czymś innym jest lamelowy parkiet, który podobnie jak klasyczny wariant, stosuje klepki litego drewna. Doskonale nadaje się w kombinacjach z ogrzewaniem podłogowym.
Poza parkietem możemy mówić także o deskach drewnianych, jakie przeważnie robione są z drzew iglastych- świerku oraz sosny i dobrze nadają się one do zastosowania również w miejscach, gdzie na co dzień jest bardzo wilgotno. Jeszcze czymś innym okazuje się bruk drewniany czyli taka posadzka, która może nie jest szczególnie popularna, ale warta rozważenia, bowiem wykorzystuje drewno twarde – bukowe, dębowe, jesionowe. Jest to podłoga bardzo odporna na zniszczenia.
Panele drewniane
Jeżeli natomiast chodzi o drewniane panele to przypominają one na pierwszy rzut oka do złudzenia wyżej wspomniane standardowe deski drewniane. Ciężko jest odróżnić parkiet klasyczny od solidnych paneli.
Do ich wytwórstwa stosuje się kilka warstw desek litego drewna. Na wierzchu deski te zostają stosownie zabezpieczone, lakierowane, utwardzane termicznie oraz poprzez promienie UV.
Można znaleźć na rynku budowlanym również warianty paneli olejowane, woskowane, stylizowane- na przykład modne są obecnie postarzane panele. W środku natomiast często pojawia się płyta wiórowa HDF, połączenie listewek, niekiedy zespala się te tworzywa z okleiną z drzewa iglastego bądź sklejką. Takie panele okazują się bardzo odporne na wahania temperatury, na wilgotność i nie wypaczają się jak drewno.