Podatek od spadku mieszkania

Posiadanie w zasadzie jakiekolwiek mieszkania na własność jest wciąż dla wielu jednym z najczęściej wymienianych marzeń. Każda nieruchomość ma dzisiaj ogromną wartość – bez względu w zasadzie nawet na miejsce, w jakim się znajduje. Możesz tam zamieszkać samodzielnie, możesz oddać w dzierżawę czy wynajem, możesz zostawić dla swoich dzieci jako ich pierwszy majątek. Warto jednak wiedzieć, jak wyglądają wszystkie kwestie formalno-prawne, jeśli chodzi o posiadanie własnej nieruchomości i jak na przykład wygląda podatek od spadku mieszkania.
Może nam się naiwnie wydawać, że jeśli otrzymujemy coś w spadku od naszych najbliższych, jest to zwyczajny prezent, który na mocy prawa staje się naszą własnością. Niestety – prawo polskie jest tak skonstruowane, że obywatel musi za wszystko słono zapłacić. Również za to, co należy do niego lub co zostało mu podarowane przez najbliższą rodzinę. Stąd też konieczność zapłacenia podatku od spadku mieszkania.
Każda osoba fizyczna, która nabyła nieruchomość, której wartość przekracza kwotę wolną od podatku, zmuszona jest do uiszczenia opłaty za podatek od spadku mieszkania. Obowiązek ten spada na szczęśliwego posiadacza w chwili, w której sąd postanowi o nabyciu takiegoż spadku albo w chwili, w której notariusz poświadcza dziedziczenie spadku za pomocą odpowiedniego aktu.
Zwolnieni z zapłacenia podatku od spadku mieszkania są osoby, które otrzymują darowiznę lub dziedziczą majątek ze względu na bycie małżonkiem, wstępnym, a więc rodzicem bądź dziadkiem lub zstępnym, czyli dzieckiem, wnukiem czy prawnukiem. Z tego samego zwolnienia może skorzystać pasierb, macocha i ojczym. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie otrzymanych przedmiotów w okresie do sześciu miesięcy od daty ich otrzymania do fiskusowi. Jeśli otrzymało się pieniądze, należy ich otrzymanie udokumentować za pomocą wpłaty na rachunek bankowy czy w kasie oszczędnościowo-kredytowej.

www.takeitizzy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here