Posiadasz dywan mający długie włosie? Koniecznie musisz o niego odpowiednio zadbać. W tym celu warto jest zastosować kilka sprawdzonych trików o jakich dowiesz się bezpośrednio z naszego poradnika. Pielęgnacja tkanin wcale nie musi być nie lada wyzwaniem. Podpowiemy Ci pięć sposobów na to, jak utrzymać dywany tej kategorii w doskonałym stanie.
Odkurzanie
Popularne dywany z długim włosiem to modele shaggy, jakie nadają się dokładnie do takiego samego odkurzania, jak w przypadku innych, klasycznych dywanów z krótkim włosiem. Optymalnie, jeżeli będziemy sięgać po odkurzacz dwa czy trzy razy w tygodniu mając klasyczny, zwykły dywan, z kolej wariant shaggy wymaga niestety odkurzania dzień w dzień.
W szczególności jest to wymagane wtedy, kiedy decydujemy się na posiadanie w domu zwierząt z sierścią. Podobnie, gdy mamy małe dzieci, jakie lubią bawić się i wylegiwać na takiej powietrzni. Zanieczyszczenia, które bardzo łatwo wpadają w kłaczki dywanu to kurz, roztocza, a także okruszki.
Odkurzanie jest zatem idealną formą ich oczyszczania. Co więcej, warto byłoby także pomyśleć o tym, aby zakładać do odkurzania szczotkę z miękkim włosiem. W zestawach dostępne są również modele z właściwa końcówką czyszczącą. Dzięki temu można wypielęgnować dywan z obu stron jednocześnie. Na rynku środków czyszczących jest naprawdę wiele rozlicznych rodzajów akcesoriów, jakie pozwalają na stosowne czyszczenie dywanów, także tych z długim włosiem.
Do popularnych modeli gadżetów tego typu zalicza się między innymi bezprzewodową, ręczną i praktyczną w zastosowaniu szczotkę Swivel Sweeper. Model ten posiada wbudowany akumulator, który umożliwia czyszczenie dywanów, ale nie tylko – także kafelków, podłóg, wykładzin. Jest świetną opcją na usuwanie kurzu i pyłów. Nie jest także bardzo drogi.
Pranie
Niezależnie od tego, czy dysponujemy dywanem shaggy w wersji z naturalnego włókna, czy też z włókien syntetycznych, zawsze nie nadają się one do prania w wodzie, jak klasyczne modele dywanów, które spokojnie można moczyć. Nie są ze względów rozmiarowych odpowiednie do umieszczania ich w pralce, a także ciężko jest je wysuszyć w suszarce. Poza tym, tak drastycznie potraktowane włosie może zostać zniekształcone. W tym przypadku świetnie sprawdzi się chociażby płyn Karcher, dostępny za jakieś 30 kilka złotych. Popularne są też preparaty, na przykład Dr. Schutz.
Usuwanie plam
Jeżeli masz dywan z długim włosiem, wywabianie z niego plam musi wiązać się zwłaszcza z delikatnością zabiegu. Nie możesz stosować za mocnych preparatów. Dzięki temu unikniesz przebarwień i wyblaknięć standardowych kolorów.
Plamy od razu po ich powstaniu nakrywajmy papierowym ręcznikiem wchłaniającym wilgoć. Możemy je lekko namoczyć, ale nie stosujmy mydła. Przydatne jako krok drugi będą natomiast pasty zawierające sodę oczyszczoną i roztwory woda plus ocet.
Trzepanie
Kolejna forma czyszczenia dywanu shaggy to ich trzepanie. W ten sposób usuwamy kurz, pył, okruchy. Wystarczy klasyczna trzepaczka, ale pamiętajmy, żeby nie szarpać zbyt mocno, bo wtedy może dojść do odkształcenia powierzchni dywanu.
Odświeżanie
Regularna pielęgnacja to podstawa. Możemy zastosować środek do czyszczenia na sucho, ale także mamy sposobność wykorzystania rozmaitych preparatów kosmetycznych powszechnie dostępnych na rynku, także przeznaczonych do czyszczenia charakteryzowanych tu dywanów shaggy.
Jeżeli chodzi o te warianty do pielęgnacji na sucho, to rozprowadza się je na środku plamy, a później zostawia na kilka godzin, czasem jeżeli plama jest duża nawet na kilkanaście.