Niedokrwistość megaloblastyczna jest to anemia, która rozwija się w konsekwencji niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. W przebiegu takiej choroby dochodzi do syntezy megalocytów, czyli zbyt dużych krwinek czerwonych. Anemia megaloblastyczna zazwyczaj pojawia się z zaburzeniami neurologicznymi. Jej leczenie wymaga wyeliminowania przyczyny oraz suplementacji witaminami B12 i kwasem foliowym. Jakie są przyczyny niedokrwistości megaloblastycznej? W jaki sposób się ona objawia? Jak wygląda leczenie? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/niedokrwistosc-megaloblastyczna-przyczyny-objawy-leczenie/
Jakie są przyczyny niedokrwistości megaloblastycznej?
Przede wszystkim głównym czynnikiem, który przyczynia się do niedokrwistości megaloblastycznej jest niewłaściwie zbilansowana dieta przedmiot która uboga jest źródło kwasu foliowego oraz witaminę B12. Będzie to głównie dieta bezmięsna oraz ta, która nie zawiera ryb. Dotyczy to zwłaszcza wegan i wegetarian, którzy rezygnują ze spożywania produktów odzwierzęcych oraz zwierzęcych, które stanowią jedyne źródło witaminy B12 w diecie człowieka.
W jaki sposób objawia się niedokrwistość megaloblastyczna?
Anemii mega balistycznej towarzyszy szereg objawów które są charakterystyczne dla każdego rodzaju niedokrwistości. Są to objawy takie jak:
Osłabienie, ból i zawroty głowy, kołatanie serca, radość skóry, pogorszenie się kondycji włosów i paznokci, występowanie objawów neurologicznych.
Niedobór witaminy powoduje zaburzenia syntezy metioniny, czyli kwasów, który potrzebne jest do produkcji mieliny. Niedobór mieliny oznacza demielinizacja komórek nerwowych, nasiloną przez neurotoksyczność kwasu metylomalonowego.
To przyczynia się do powstawania różnego rodzaju zmian neurologicznych, które objawiają się pod postacią objawów takich jak:
- utrata zmysłu wibracji u rąk i palców
- parestezje
- zaburzenia czucia
- mrowienie kończyn
- nieprawidłowości chodu
- utrata koordynacji
- osłabienie mięśni
- spastyczność
- neuropatia wzrokowa
- nietrzymanie moczu i kału
- zaburzenia erekcji
- demencja
- utrata pamięci.
Jak wygląda leczenie anemii megaloblastycznej?
W terapii niedokrwistości megaloblastycznej stosowane są przede wszystkim witaminy B12. Najskuteczniejszą drogą jest podawanie ich przez zastrzyki domięśniowe, które stosowane są codziennie przez okres od 10 do 14 dni, a następnie przez drugi tydzień, aż do momentu ustąpienia niedokrwistości. Następnie można stosować profilaktycznie i witaminę B12 zażywana w postaci tabletek.
W przypadku niedoboru kwasu foliowego konieczne jest suplementowanie takiego składnika. Leczenie musi umożliwiać całkowite ustąpienie niedokrwistości, w tym również objawów neurologicznych. Jeżeli niedobór witaminy B12 doprowadzić do zmian w obrębie rdzenia kręgowego, zmiany te będą nieodwracalne.
Zobacz też: http://www.snikersik.pl/niedokrwistosc-z-powodu-niedoboru-zelaza/