Drewno, żeby posłużyło nam na dłuższe lata, wymaga regularnej pielęgnacji i impregnacji. Jest jednak tak pięknym, klasycznym surowcem, że w większości domów i mieszkań występują drewniane elementy. Od czasu do czasu być może konieczne okaże się lakierowanie drewnianej powierzchni.
Co to jest lakierowanie drewna?
Lakierowanie drewnianych powierzchni służy ochronie, między innymi przed zarysowaniami, uszkodzeniami, zniszczeniami, pęcznieniem związanym z oddziaływaniem wilgoci i wody. Dzięki temu, że drewno jest zalakierowane, to posłuży nam na dłużej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że decydując się na lakierowanie, na czas wyschnięcia uniemożliwiamy użytkowanie danego drewnianego mebla. Jaki kolor lakieru można wybrać? Okazuje się, że lakier do drewna jest bezbarwny. Ewentualnie możemy wybrać, czy chcemy lakier do drewna matowy, na połysk lub półmatowy. Ktoś, kto nie chce zmienić naturalnej barwy drewna oraz nie chce zakryć naturalnych słojów może śmiało wybierać wśród różnego rodzaju lakierów. A jeśli ktoś chce zmienić kolor naturalnego drewna, to zamiast lakieru może nabyć popularną lakierobejcę. Zaletą zastosowania lakierobejcy jest uzyskanie pięknego efektu między innymi dzięki podkreśleniu słojów na drewnie. W mieszkaniu znajdują się drewniane elementy, które są narażone na większe oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz takie, które nie wymagają aż tak częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Kupując gotowe produkty lub zamawiając usługę na przykład montażu schodów drewnianych, producent od razu używa odpowiedniego lakieru do gatunku drewna oraz dobiera lakier dopasowany do tego, czy mają to być schody warszawa zewnętrzne czy wewnętrzne.
Środki ostrożności
Zanim zdecydujemy się na dzień i porę pracy, to trzeba uwzględnić praktyczne i sprawdzone wskazówki, takie jak unikanie pracy na pełnym słońcu, w wietrzny dzień lub w dzień,w którym zapowiadają opady. Konieczne jest też stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków pracy. W tym celu dobrze byłoby między innymi zabezpieczyć otoczenie, w którym planujemy rozpocząć pracę oraz stosowanie się do wytycznych podanych na produkcie. Jedną z takich wskazówek może być równomierne rozprowadzanie lakieru zaczynając od strony okna. Dzięki temu powinno nam się udać uzyskać gładką, równomierną powłokę. Lakierowanie wymaga najczęściej nałożenia co najmniej kilku warstw lakieru, ale każdy etap najlepiej byłoby delikatnie przeszlifować i odpylić. Kupując lakier warto od razu dopasować odpowiedniej grubości, płaski pędzel, którym będziemy rozprowadzać lakier po całej powierzchni. Podczas lakierowania, dla bezpieczeństwa, dobrze jest mieć otwarte okna. W celu ochrony skóry rozsądne jest zakładanie gumowych rękawic i konieczne jest unikanie kontaktu lakieru z oczami. Nawet jeśli wydaje nam się, że znamy działanie lakieru, to za każdym razem rozważne okazuje się czytanie instrukcji obsługi.
Lakierowanie parkietu
Drewniana podłoga od wielu lat występuje w mieszkaniach. Jednak są miejsca często eksploatowane, które co jakiś czas wymagają renowacji i ponownego lakierowania. Jak się zabrać za odnawianie podłogi drewnianej? Konieczne jest przygotowanie czystego, wysuszonego i bardzo dobrze odkurzonego podłoża. Szczególnie po cyklinowaniu nie wystarczy tylko odkurzyć podłogi, ale trzeba również bardzo starannie wyczyścić ściany oraz sufit. Po odkurzeniu każdego kąta należy umyć podłogę wodą z odpowiednim środkiem myjącym. Trzeba tutaj zachować ostrożność, żeby nie za bardzo namoczyć drewno, bo zanim zacznie się lakierować drewnianą podłogę, to musi ona być całkowicie sucha. Jeśli podłoga jest już wyszlifowana, wyczyszczona i sucha, to można albo pomalować ją na wybrany kolor i następnie zalakierować albo od razu zalakierować. Lakier powinno się rozprowadzać zgodnie z ułożeniem słojów drewna. Jeśli pierwsza warstwa jest już sucha, to można ją zeszlifować papierem ściernym, wyczyścić, a następnie powtórzyć lakierowanie. W miejscach, które są narażone na większe oddziaływanie wilgoci albo są często uczęszczane najlepiej kilka razy powtórzyć proces lakierowania. Dzięki temu podłogi drewniane Wrocław będą odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Dla bezpieczeństwa i pewności, że lakier wysechł, najlepiej odczekać, zanim wstawi się meble do danego pomieszczenia, a dopiero po kilku dniach można ostrożnie przesuwać meble po świeżo lakierowanej podłodze.Podłoga drewniana w jakiejkolwiek będzie kolorystyce nada pomieszczeniu naturalności i przytulności. Drewno zawsze jest ciepłe, przytulne oraz wytrzymałe. Niewielkie zarysowania nie przeszkadzają w estetycznym wyglądzie. Wręcz przeciwnie, przyczyniają się do tego, że czujemy się bliżej natury. Odpowiednio dobrany lakier jest w stanie uwydatnić każdy niepowtarzalny słój.