Kurzajki

Kurzajki to zmiany chorobowe o charakterze łagodnym, które mogą pojawić się na skórze i błonach śluzowych.

Kurzajki – jak wyglądają i co je powoduje?

Kurzajki są wywoływane przez wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Warto wiedzieć, że zidentyfikowano aż 100 typów tego wirusa. Brodawki, bo tak brzmi inna nazwa kurzajek, są zaraźliwe. Przenoszą się bowiem za pomocą kontaktu bezpośredniego, lecz możliwe jest także zarażenie poprzez kontakt pośredni. Kurzajki najczęściej dotykają dzieci i młodzież. Zauważono, że u większości społeczeństwa kurzajki pojawiają się chociaż raz. Niestety jest to problem nieestetyczny, z którym większość ludzi próbuje sobie poradzić dostępnymi na rynku medycznym środkami. Kurzajka to odstająca grudka o nieregularnym kształcie. Jest dosyć twarda i posiada skłonność do rogowacenia. Brodawki mogą pojawiać się w grupach lub występować pojedynczo.

Rodzaje kurzajek

Występuje kilka rodzajów kurzajek. Najczęściej spotykane to:

• kurzajki podeszwowe,
• kurzajki zwykłe,
• kurzajki płaskie młodocianych,
• kłykciny kończyste.

Brodawki zwykłe są najczęściej pojawiającymi się zmianami. Są to niewielkie zmiany o powierzchni chropowatej. Przeważnie pojawiają się na grzbiecie dłoni, w okolicach paznokci oraz na stopach. Kurzajki podeszwowe to bardzo zakaźne, płaskie zmiany chorobowe. Mogą powodować silny ból, który ujawnia się przy chodzeniu. Kurzajki płaskie młodocianych natomiast to bardzo małe zmiany o lekko brązowym zabarwieniu. Z kolei kłykciny kończyste to zmiany niewielkich rozmiarów, które przenoszą się poprzez kontakty seksualne i pojawiają się na narządach płciowych.

Usuwanie kurzajek – metody

Usuwanie kurzajek polega na działaniu na nie substancjami, takimi jak: kwas mlekowy, kwas salicylowy, czy fluorouracyl. Bardzo popularną metodą na usuwanie kurzajek jest także krioterapia, w wyniku której można pozbyć się kurzajek poprzez wykorzystanie ciekłego azotu. Krioterapia polega na umieszczeniu kurzajki w aplikatorze z płynem i przytrzymaniu tak przez kilka chwil miejsca objętego chorobową zmianą. Kurzajka powinna odpaść już po dwóch tygodniach. Czasami dla lepszego efektu należy powtórzyć zabieg. Warto także przed zabiegiem zmiękczyć brodawkę kwasami.

Walka z kurzajkami jest czasem pracochłonna i czasochłonna, jednak przestrzegając zasad higieny można skutecznie zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem HPV.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here