Alkoholizm to jedno z najczęstszych uzależnień Polaków. W związku z tym, warto poznać jego objawy, gdyż to pomoże nam wywnioskować, czy ten problem nie dotyczy nas samych bądź osób nam bliskich. Objawy alkoholizmu dzieli się na somatyczne oraz na psychiczne.
Objawy psychiczne a alkoholizm
Jeżeli tylko ktoś zauważy, że coraz częściej alkoholizm redukuje u niego stres, to powinien zrobić wszystko, żeby popracować nad sobą. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, że to alkohol przejmie kontrolę nad naszym życiem.
Aczkolwiek, najczęściej jest tak, że osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy
z problemu. Znika w niej poczucie winy i szukamy kolejnych okazji do wypicia alkoholu. Sięga po alkohol jeszcze częściej. Zdarza się jej upijać do nieprzytomności. Może się u niej pojawić odczucie tak zwanej ”mocnej głowy”
i twierdzi, że może wypić więcej. Jednocześnie, nie może odtworzyć tego,
co się dzieje, jeśli więcej wypije. Kiedy do tego dojdzie picie w samotności, to rzeczywiście należy uświadomić sobie, że ma się problem z alkoholem.
Objawy somatyczne a alkoholizm
Do objawów somatycznych alkoholizmu zalicza się tak zwany „głód alkoholowy” określany jako wzmożoną i trudną do powstrzymania chęć do sięgnięcia po alkohol. Dodatkowo, stan ten związany jest z odczuwaniem niepokoju oraz rozdrażnienia, kiedy osoba uzależniona nie może się napić. Wówczas pojawiają się takie
objawy alkoholizmu jak: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, tachykardia, biegunki, wysuszenie śluzówek, czy wzmożona potliwość.
Objawy mogą nasilić się, kiedy ktoś rozpoczyna abstynencję i odstawia alkohol.
Im alkoholik jest starszy, tym objawy są silniejsze. W związku z tym, nie można obawiać się prosić o pomoc i robić wszystko, by wyjść z nałogu.
Sam alkoholizm, związany z występowaniem objawów somatycznych i psychicznych jest groźny dla zdrowia, niezależnie od tego, w jakim ktoś jest wieku.
Wobec tego, należy być czujnym i nie dopuścić do rozwoju choroby alkoholowej. Warto zareagować, kiedy zauważymy u siebie objawy alkoholizmu.