Jak zrobić wino z ryżu?

Nie musisz wędrować do sklepu monopolowego, aby zdobyć wykwintny trunek. Równie dobrze możesz go zrobić samodzielnie. Jednym z prostych do wykonania w warunkach home made napojów alkoholowych jest wino, w szczególności białe, które można zrobić z ryżu.

O tym, w jaki sposób się za nie zabrać, dowiesz się bezpośrednio z poniższych fragmentów tekstu. Zapraszamy do poczytania naszych skutecznych wskazówek.

Zanim jednak zdradzimy nasze tajemne receptury, warto abyśmy podpowiedzieli, iż wino białe to znakomite rozwiązanie w kulinariach. Doskonale sprawdza się jako dodatek do makaronów, białego mięsa, ryb. Nie tylko pozwala wydobyć najlepsze smaki, ale także poprawia procesy trawienne.

Wydawać by się mogło, że skoro wino, to jak większość odmian tego alkoholu, robione jest z winogron. W gruncie rzeczy jednak niekoniecznie to wyłączny produkt, z jakiego możemy produkować ten typ napitku alkoholowego. Równie wartościowe w cenne składniki oraz bogate w kubki smakowe jest wino z ryżu.

Czym się odznacza?

Jeżeli chodzi o charakterystykę wina ryżowego, to odznacza się ono zawartością alkoholu etylowego na poziomie między osiemnaście a dwadzieścia pięć procent. Jest to trunek mocniejszy w swym działaniu niż klasyczne wino robione z winogron. Pierwsze rodzaje tego napoju powstawały w krajach Dalekiego Wschodu, stamtąd przywędrowały na teren naszego kontynentu.

Pionierami w tych kategoriach okazali się Japończycy, Koreańczycy i Chińczycy. Uzyskanie wina jest możliwe dzięki skrupulatnie przeprowadzanemu procesowi fermentacji skrobi ryżowej.

To coś w praktyce na wzór wytwórstwa piwa. Biorąc pod uwagę to, jaki typ składników zastosujemy, wyróżnia się rozliczne warianty wina ryżowego, w tym:

  • japońskie z ryżu, a więc popularne sake,
  • huangiju – rodem z Chin,
  • soju – napój koreański, jaki robiony jest zarówno z ryżu, jak także z pszenicy, jęczmienia oraz ziemniaków,
  • brem – znane i chętnie spożywane na indonezyjskiej wyspie Bali.

Wykonanie

Wino ryżowe jest o tym dobrym wariantem w przypadku chęci wykonania trunku samodzielnie, iż można je zrobić niezależnie od panującej pory roku. Wyróżnia się ono także tym, że robi się je stosunkowo niedługo, jak na wino, a co za tym idzie, jego wytwórstwo jest także niższe kosztowo.

To świetny wariant dla wszystkich, decydujących się na produkcję alkoholu indywidualnie po raz pierwszy. Na nim spokojnie można się uczyć. Niezbędny sprzęt, który z pewnością będzie wymagany podczas pracy to lejka, dziesięciolitrowy gąsior, mieszadła.

Niezbędne będą również następujące składniki: 100 gramów rodzynek, cytryna lub 50 gramów kwasku cytrynowego, 3 kilogramy cukru, 2 kilogramy ryżu oraz 8,5 litra wody, a na koniec aktywne drożdże.

Jak zrobić wino z ryżu?

Zaczynamy od wypłukania ryżu, aż woda będzie klarowna, następnie kroimy obraną ze skórki cytrynę i dodajemy ją do słoja, parzymy rodzynki, wsypujemy, na koniec zagotowujemy wodę z cukrem i sokiem z cytryny, a kiedy będzie chłodna, dodajemy do balonu.

Na koniec podajemy drożdże i wszystkie składniki mieszamy. Niech tak przygotowany gąsior sto miesiąc, aż poddany zostanie fermentacji. Później przelewamy miksturę do kolejnego słoja i poddajemy odfiltrowaniu rodzynki oraz ryż. Ostatecznie dobrze, by wino leżakowało tak jeszcze kilka miesięcy, zanim je rozlejemy po butelkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here