Jak zostać notariuszem?

Notariusz kojarzy się z zawodem prestiżowym oraz dobrze opłacanym. Jest osobą zaufania publicznego, a jego praca na pierwszy rzut oka nie wydaje się dosyć ciężka – składa podpisy i stawia pieczęcie. Droga do zostania notariuszem nie jest jednak prosta – poza sporym wydatkiem trwa też dużo czasu, wymaga poświęcenia wielu godzin na zgłębianie dziedzin prawa.

Jak zostać notariuszem?

Pierwszym krokiem do zostania notariuszem jest ukończenie studiów prawniczych. Samo to nie jest proste, ponieważ na najbardziej prestiżowych uczelniach jest nawet kilkanaście osób na jedno miejsce. W toku studiów niestety nie ma możliwości wybrania specjalizacji notarialnej – jest więc to ścieżka, którą można wybrać dopiero po osiągnięciu tytułu magistra.

Jeśli już jesteśmy magistrem prawa i dalej chcemy zostać notariuszem powinniśmy zgłosić się na aplikację notarialną. Aby nasza kandydatura została w ogóle wzięta pod uwagę musimy posiadać, poza ukończonymi studiami prawniczymi, obywatelstwo polskie bez żadnych ograniczeń dotyczących praw cywilnych i obywatelskich, musimy też być nieskazitelnego charakteru i dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu notariusza – razem z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu składamy między innymi życiorys.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu, który składa się ze 150 pytań dotyczących wiedzy ogólnej z zakresu prawa, należy odbyć aplikację – u notariusza wyznaczonego przez radę izby notarialnej lub u notariusza, z którym zawarło się umowę o pracę – taka aplikacja trwa 30 miesięcy. Kończy się ona egzaminem notarialnym, którego zaliczenie jest jednoznaczne ze zdobyciem zawodu notariusza.

Ile to kosztuje?

Pierwszą opłatą, którą musi ponieść przyszły notariusz jest opłata za egzamin wstępny. W obecnej chwili wynosi ona 1050 zł.

Po zdanym pozytywnie egzaminie wstępnym aplikant jest zobowiązany do wniesienia opłaty za odbywaną aplikację. W 2019 roku taka opłata wynosi 5 850 zł.

Ceny za egzaminy i aplikacje uzależnione są od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w kraju. Jeśli ono wzrasta opłaty również. Zwolnienie z opłaty aplikacyjnej możliwe jest tylko w szczególnych przypadkach. Aplikantom nie przysługują również niestety żadne zniżki na przykład na przejazdy kolejowe, czy komunikację miejską.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here