W każdym domu o wystroju wizualnym w dużym stopniu przesądza rodzaj określonej podłogi, w jaką zainwestujemy. Niezależnie od tego, jaką ostatecznie teksturę wybierzemy i na jaki materiał się zdecydujemy, zawsze trzeba pamiętać o tym, że podłoga wymaga dbałości o nią.
Nie wystarczy zwyczajne przejechanie MOP-em, czy też odkurzenie, jak dywanu. To natomiast, jakie sposoby pielęgnacyjne będą zalecane powinno być stricte uzależnione od typu powierzchni, jaką dysponujemy.
Na rynku wykończeniowym polecane są między innymi uniwersalne, wręcz uchodzące za ponadczasowe i klasyczne projektu podłóg drewnianych, z tradycyjnej deski, lecz ich koszty są dość wygórowane, dlatego na tę kategorię decydują się ci, których na tak duży wydatek stać. Nie brak także swego rodzaju zamienników drewna szlachetnego, na przykład rozmaite panele.
Można też mówić o płytkach robiących od pewnego czasu furorę ze względu na szeroki wachlarz wyboru – kolorystycznie, motywami dekoracyjnymi, rozmiarami, klasą ścieralności itd. Co więcej są to tańsze rozwiązania niż wyżej wspomniane drewno.
Niemniej jednak w każdym z tych przypadków konieczne jest odnawianie podłóg, chociażby raz na jakiś czas, aby pozostały nie tylko czyste i świeże, ale też nie gromadziły w sobie kurzu oraz nie traciły blasku. Wysiłek włożony w utrzymanie powierzchni podłogowych w dobrym stanie jest naprawdę duży, bo wiąże się zarówno z czasochłonnością prac, ale także i zastosowaniem wielorakich detergentów.
Podłogi drewniane olejowane
Jeżeli dysponujesz drewnem na podłodze, to dobrze byłoby poddać je konserwacji raz na jakiś czas. Rewelacyjnie sprawdza się wówczas olejowanie, które sprawia, iż podłoga prezentuje się naturalnie. Oleje nie są jednak łatwe w rozprowadzaniu, ponieważ są gęstymi substancjami, dlatego trzeba wykazać się tu ogromną starannością. Wykorzystać warto także gotowe środki konserwujące, które posiadają w swym składzie właśnie charakteryzowane oleje.
Pamiętaj jednak, aby zanim cokolwiek zaaplikujesz na podłogę, zawsze poczytać instrukcję produktu znajdującą się na opakowaniu. Jeżeli dodasz za dużo detergentu, możesz doprowadzić do ścierania powłoki ochronnej.
Niezbędne jest także właściwe utrzymanie drewna, które zostanie pokryte takim konserwującym je olejem. W tradycyjnych praktykach pielęgnacyjnych powinno być przemywanie najpierw miękką, nieostrą szczotką po to, aby z podłogi usunąć drobny piasek. Później przemywamy powierzchnię zimną wodą i następnie przejeżdżamy po niej zwilżoną szmatką. Jeżeli masz MOP, także się przyda, ale najpierw go mocno odciśnij.
Dopiero tak przygotowana powierzchnia może mieć nakładane rozmaite środki chemiczne o zastosowaniu pielęgnacyjnym. Jest to forma stworzenia ochronnej powłoki, która umożliwia mimo ciągłej eksploatacji mniejsze zużycie podłogi oraz uszkodzenie.
Podłogi drewniane lakierowane
Przy drewnianych powierzchniach lakierowanych z kolei trzeba zastosować również trzy kroki, o jakich wspomnieliśmy powyżej, a mianowicie- czyszczenie, później konserwacja i na koniec renowacja.
Musimy odkurzać parkiet, a później przejeżdżać szmatą czy MOP-em. Pamiętaj, aby nie lać za dużo wody, bo czyszczona na mokro podłoga powinna schnąć maksymalnie minutę. Przy złych praktykach możemy doprowadzić do matowienia parkietu. Zastosujmy także lakier odświeżający, który także aplikujemy na wypielęgnowaną i odtłuszczoną podłogę, aby uzyskać jej błysk i świeży wygląd.