Jak wybrać system SCADA dostosowany do potrzeb firmy?

Instalacja nowoczesnego oprogramowania monitorującego produkcję oraz zbierającego dane to konieczność, przed jaką staje coraz większa liczba przedsiębiorstw. Korzyści, jakie płyną z użytkowania tego rodzaju systemów, pozwalają wysunąć się przed szeregi konkurencji. Jakie cechy może posiadać takie oprogramowanie i na które się zdecydować?

Typy systemów SCADA na rynku

Właściciele firm, którzy pragną zainwestować w tego rodzaju oprogramowanie, mogą obecnie wybierać spośród zróżnicowanego wachlarza propozycji kilkunastu czołowych producentów, jak również – nierzadko innowacyjnych – projektów mniej znanych zespołów. Większość dostępnych systemów działa w oparciu o system Windows i sterowniki PLC, a dostępne za ich pomocą działania uzależniane są na ogół od rodzaju wykupionej licencji.

Licencja ogranicza liczbę komputerów, na których system SCADA może zostać legalnie zainstalowany, a w wielu przypadkach także charakter i liczbę operacji, jakie mogą być prowadzone przy jego użyciu. Tego rodzaju limity mogą znacząco zaważyć na faktycznej funkcjonalności systemu w danym środowisku, choćby przez ograniczenie ilości danych, które mogą być przesyłane w jego obrębie.

Jak wybrać optymalny system nadzoru komputerowego?

Planując tak znaczący zakup, jak system SCADA, którego celem będzie całkowite przekształcenie metod operowania produkcją wykorzystywanych w firmie, należy uwzględnić szereg istotnych czynników. Naturalnie, jednym z najbardziej rzucających się w oczy będzie z pewnością cena takiego systemu. Systemy różnią się między innymi także dostępnymi w nich językami programowania, poziomem złożoności możliwych wizualizacji, opcjami transferu oraz archiwizacji danych.

Dla nowych użytkowników systemu SCADA nie bez znaczenia będzie też przystępność dołączonego do oprogramowania podręcznika, a także zakres informacji, jakie udostępnia na jego temat producent. Niektórzy producenci są w stanie zaoferować nabywcom aktywny kontakt z infolinią, której pracownicy pomogą uporać się z pierwszymi przeszkodami, pojawiającymi się na drodze do pełnego wykorzystania nowego nabytku.

Różnice cenowe – ile to kosztuje?

Nie można współcześnie zaprzeczyć, że odpowiedzialne i efektywne zarządzanie produkcją staje się powoli niemożliwe bez zaangażowania narzędzi takich, jak system SCADA bądź rozwiązania pokrewne. I choć są to działania, które w dłuższej perspektywie czasowej mają szansę przynieść znaczące oszczędności, wymagają jednak sporego nakładu finansowego na samym początku.

Choć proste, bazowe licencje tego typu można zakupić na ogół już za kilka tysięcy złotych, najczęściej wraz z poznaniem możliwości systemu rodzi się potrzeba rozszerzenia posiadanego oprogramowania. Na pewno są to jednak decyzje finansowe, na które mogą pozwolić sobie głównie duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Mniejszym firmom pozostaje korzystanie z bardziej ograniczonych funkcji innego rodzaju programów do zarządzania częścią procesu produkcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zostać notariuszem?
Następny artykułRadca prawny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here