Wraz z biegiem lat nasza pamięć, podobnie jak i wszelkie organy naszego organizmu, ulega spowolnieniu. Pracuje gorzej, staje się słabsza, a to rzutuje na jakość naszego codziennego życia.
Podobnie jak zdrową dietą da się oszczędzić wątrobę czy jelita, tak samo poprzez właściwie skomponowany jadłospis damy radę bez większych trudności zatroszczyć się o świetną kondycję naszego organizmu. Zobacz, co jeść, aby Twoja pamięć przestała szwankować.
Jest cała masa składników przydatnych w poprawianiu stanu i tempa pracy Twojej pamięci. Dzięki temu w jakim tempie przetwarza pamięć, jak szybko działa i czy jest sprawna zależy w dużym stopniu również ogólne funkcjonowanie Twego umysłu, zatem warto nie lekceważyć pierwszych objawów jej nieprawidłowego działania.
Zacznijmy jednakże od początku.
Zmieńmy swoje nawyki. Najważniejsze jest to, aby zrezygnować z klasycznych przyzwyczajeń typowych dla Polaków, jakie wiążą się ze spożywaniem dużych ilości białego pieczywa. Uwielbiamy przecież bułki, rogaliki, a także obżeramy się na kolacje, drugie i pierwsze śniadanie białymi kromkami.
Nie jest to dobry wariant z perspektywy pracy naszej pamięci, na którą znacznie lepiej podziałają specjały piekarnicze z mąki pełnoziarnistej. Warto wzbogacić się także o produkty orkiszowe oraz z mąki konopnej. Co więcej, sprzyja pracy naszego mózgu także odpowiednia ilość węglowodanów, jakie mu fundujemy.
Musimy je na stałe wprowadzić do swojej diety. Podstawą dbającego o pamięć powinny być też artykuły pełne dużej ilości antyoksydantów. Ich celem jest hamowanie procesu degradacji szarych komórek. Ponadto umożliwiają one skuteczną walkę ze stanami zapalnymi.
Przydatna będzie w codziennej diecie także czarna i zielona herbata, a zamiast majonezu w sałatkach – standardowa musztarda. Możemy zrezygnować ze śmietany na rzecz oliwy z oliwek dodawanych do surówek czy sosów. W niej jest pełno jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one świetnym stymulatorem należytej pracy naszego mózgu. Poza tym doprowadzają do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi.
Pozwalają także na znaczące zmniejszenie zagrożenia zawałem oraz udarem. Warto w stałe menu dodawać także soki z winogron, a najlepiej zamienić nimi często nadużywane i uzależniające oraz przesycone cukrem napoje gazowane. W soku z winogron znajduje się natomiast wartościowy dla pamięci i mózgu reserwatrol.
Na pracę pamięć znakomicie wpłynie także jeden, nie więcej, kieliszek czerwonego wina dziennie. W końcu nie można pominąć w jadłospisie również orzechów – włoskich, migdałów, brazylijskich, nerkowca. Mają one mnóstwo kwasów Omega-3. Przydatne będą także suszone śliwki, olej lniany i konopny, a także ryby – zwłaszcza sardynki, dziki łosoś. Wzbogać swe posiłki również o garść nasion chia wrzucanych do deserów, na kanapki, do zup czy sałatek.
Na pracę mózgu ogromny wpływ ma solidnie skomponowana dieta, ale nie tylko to. Równie ważne są nawyki życiowe takie jak Twój tryb pracy, to czy masz stres, czy regularnie dajesz mózgowi się zregenerować i śpisz wystarczającą ilość czasu. Zaleca się także systematycznie ćwiczyć pamięć, poprzez jej trening rozumie się regularne czytanie książek, robienie ciągle nowych rzeczy, aby mózg się uczył, a pamięć chwytała nowe triki. Szlifuj języki obce i rozwiązuj krzyżówki.