Życie pisze nam różne scenariusze. Niektóre zdarzenia mogą przerwać naszą ścieżkę zawodową na czas nieokreślony. Powrót do pracy po długiej przerwie może być utrudniony. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób należy rozmawiać o długiej przerwie w karierze zawodowej na rozmowie kwalifikacyjnej. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/dluga-przerwa-w-karierze-zawodowej-jak-o-niej-mowic-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/
Co powoduje długą przerwę w pracy?
Długa przerwa w pracy może mieć wiele przyczyn. Może być wywołana przez chorobę, wypadek, macierzyństwo czy kryzys gospodarczy. Wielu rzeczy nie możemy przewidzieć oraz zaplanować. Krótsze czy dłuższe przerwy w karierze powinniśmy traktować jako coś całkiem normalnego i przygotować się na nie, jeżeli jest to możliwe.
Najgorsze w takiej sytuacji jest to, że nie da się przewidzieć jak długa będzie taka przerwa. Nie wiemy, kiedy dana sytuacja się skończy i czy powrót będzie szybki. Sama sytuacja na rynku pracy może się zmienić diametralnie, że nie będziemy mogli przewidzieć, jak długo będziemy szukać nowej pracy. Być może okres kilku miesięcy sprawi, że nie będzie popytu na kogoś z naszymi kwalifikacjami i wykształcenia. Dlatego też nie powinniśmy obawiać się rozmowy po długotrwałej przerwie w karierze z rekruterem. Powinniśmy pozbyć się więc poczucie niższości, które samo w sobie wywołuje, że przerwa w karierze staje się być czymś negatywnym.
Jak rozmawiać o długiej przerwie w karierze?
O długiej przerwy w karierze i jej powodach powinniśmy mówić szczerze. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zagłębiać się we wszystkie szczegóły. Niemniej jednak otwartość w temacie przerwy w karierze jest jak najbardziej wskazana. Z całą pewnością powinniśmy unikać kłamstwa i pomijania prawdy. Kiedy umieściliśmy w CV fikcyjne zatrudnienie, może dojść do sytuacji, kiedy przełożony chcąc upewnić się o zatrudnieniu, zadzwoni do fałszywego pracodawcy. Wtedy prawda możemy wyjść na jaw.
Jak więc powinno się rozmawiać o przyczynach przerwy w karierze?
Najbezpieczniejsze tą drogą są przyczyny osobiste. Wtedy rekruter nie będzie zagłębiam się w szczegóły. Najlepiej kiedy dodamy jakiś zarys sytuacji, że przykładowo chowaliśmy lub opiekowaliśmy się kimś. Sytuacje rodzinne są niczym niezwykłym. W szczególności powinni przełamać się w tym temacie mężczyźni. Przyznanie się do rzeczywistego powodu przerwy w karierze jest kluczowe. Szczerość na samym początku współpracy to podstawa.
Zobacz też: http://www.snikersik.pl/kiedy-zmienic-swoja-prace/