Zbliża się okres Twojego urlopu i chciałbyś go wykorzystać na tyle efektywnie, aby zrobić kapitalny remont Twojego mieszkania? Zawsze odświeżanie lokum zaczyna się od porządków polegających na malowaniu ścian.
Jest to świetny krok, bo dzięki temu nasze cztery kąty stają się czystsze, zdrowsze do codziennego przebywania w nich i estetyczniejsze, jednakże, aby mieć sto procent pewności, że nawet gruntowna metamorfoza pójdzie Ci jak z płatka, warto popatrzeć na szereg naszych cennych wskazówek zawartych poniżej, na podstawie których dowiesz się konkretów dotyczących odpowiedniego przygotowania ścian do malowania.
Na początek – pamiętaj, że malowanie musi być podstawą. Zawsze zaczynaj od niego wtedy, kiedy decydujesz się zarówno na solidne porządki i wyzbywanie się starych gratów oraz umiejscawianie w ich miejsce zupełnie nowych mebli, a także kiedy przykładowo wymieniasz panele bądź płytki. Malowanie ścian ma być bazą wyjściową. Jak się zatem tego podjąć i o czym nie zapomnieć? Spójrz we fragmenty poniżej.
Odpowiednia ochrona
Musisz właściwie zabezpieczyć zarówno meble, jak i podłogę. Nie jest wskazane abyś decydował się na cieniutką folię, bowiem nie jest ona praktyczna w zastosowaniu. Nie stanowi większej trudności zaciągnięcie ją i przetarcie. Zrobi się dziura, a farba popala podłoże.
Przydatne będzie zatem zabezpieczenie folią porządniejszą, trwalszą, która będzie kilkuwarstwowa i jaką damy radę przywrzeć taśmą malarską do przypodłogowych listew. Istotny podobnie jak wybór folii jest także wybór taśmy – ona też ma być mocna i na niej, która nie jest wielkim wydatkiem, nie należy zbytnio oszczędzać. Jeżeli wybierzesz pierwszą lepszą taśmę, niestety okaże się ona za wiotka, a w konsekwencji tego nie trudno ją odlepić od podłoża.
By zabezpieczyć natomiast meble, konieczne jest ich wyniesienie – tego, co się rzecz jasna da, co jest mniejszych gabarytów. Meble zrobione na wymiar, przytwierdzone do ściany, po prostu oblep skrupulatnie folią.
Kolejna kwestia to odkręcenie od murów półek wiszących, aby móc dokładnie pomalować ściany, nie zostawiając nawet najdrobniejszych miejsc, w których będzie stara warstwa powłoki malarskiej. Zabezpiecz listwy i wsporniki również wyżej wspomnianą taśmą.
Przygotowanie podłoża
Malując ściany natomiast powinieneś nie od razu porywać się na sięganie po pędzel czy wałek oraz wiadro z farbą, ale zacząć od solidnego przygotowania powierzchni, jaka będzie pokrywana nową warstwą malarską. W tym celu istotne jest wygładzenie ścian, zagruntowanie ich.
Jeżeli mowa o świeżo wytynkowanym pomieszczeniu, to poczekaj minimalnie trzy tygodnie, aby tynk mógł swobodnie wyschnąć i dopiero później nanoś farbę na zupełnie wyschnięte mury – jeżeli chodzi o suche tynki w postaci płyt gipsowo-kartonowych, to zaleca się ich pokrywanie farbą minimalnie po upływie kilku dni od wyschnięcia masy szpachlowej, jaka występuje między spoinami.
Brudne ściany natomiast, które są pokryte tłuszczem, koniecznie zmywaj wodą z mydłem. To podziała. Zerwij także dokładnie wszystkie stare tapety.