Kurzajki to uciążliwe dolegliwości z którymi boryka się wiele osób.
Za ich powstawanie odpowiedzialny jest taki sam wirus jak za brodawki płciowe zwany – HPV czyli Human Papilloma Virus. Posiada on znaczną ilość odmian, a każda z nich powoduje powstawanie innego rodzaju brodawek.
Jak wygląda kurzajka i gdzie najczęściej są umiejscowione?
Wygląda ona jak małe, szarawe narośle posiadające szorstką powierzchnię. W niektórych przypadkach pojawia się pojedynczo, a czasami w niewielkich grupkach.
Niektóre z kurzajek umiejscawiają się nawet na narządach płciowych, a inne na różnych częściach ciała. Brodawki te nie wyglądają zbyt estetycznie, a co więcej w wielu przypadkach uporczywie odmawiają zniknięcia lub bywają umiejscowione w bardzo bolesnych miejscach, co sprawia, że są bardzo uciążliwe.
Niemniej kurzajki posiadają jeden bardzo ważny i pozytywny aspekt. Otóż nie mają one tendencji dobycia złośliwymi, mimo iż, wirus HPV bywa odpowiedzialny za powstawanie niektórych nowotworów. Kurzajki bardzo często pojawiają się u osób z obniżoną odpornością.
W jaki sposób można zarazić się kurzajkami?
Podobnie jak inne choroby wirusowe są one zakaźne.
Do zakażenia uciążliwymi kurzajkami wystarczy uścisk dłoni z osobą borykającą się z tą dolegliwością, gdyż wirus HPV przenosi się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.
Wirus ten lubi bardzo wilgotne środowisko w postaci mokrych ręczników, basenów czy sauny. Dlatego też podczas wizyty na basenie, warto pamiętać o zakładaniu klapek.
Kurzajkami można zarazić się nimi od innej osoby, która je posiada. Co więcej można też przenieść je na inne miejsca na swojej skórze, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby nie rozdrapywać pojawiających się na skórze kurzajek.
Bardzo często dochodzi do sytuacji, że osoba mająca kurzajki na palcach obgryza paznokcie, i w ten sposób przenosi je na usta lub inne, niezajęte jeszcze palce.
Kurzajkami bardzo łatwo można zarazić się poprzez używanie tego samego ręcznika co osoba zakażona lub dotykanie tych samych przedmiotów. Kurzajkami można również zarazić się podczas wizyty u kosmetyczki, która to wykonuje zabiegi manicure i pedicure.
Domowe sposoby leczenia kurzajek
Jedną z najstarszych metod leczenia, stosowaną przez nasze prababcie jest zastosowanie glistnika, zwanego często jaskółczym zielem. Roślina ta wydziela żółtopomarańczowy sok, którym to należy smarować kurzajki, aż do momentu zniknięcia.
Inną domową metodą leczenia tej dolegliwości jest zastosowanie taśmy tekstylnej. Na kurzajkę należy na około dziesięć dni nakleić taśmę, a następnie usunąć zmiany skórne pumeksem.
Niektóre osoby za bardzo skuteczną metodę uważają lakier do paznokci. Codzienne malowanie wykwitu lakierem przyczynia się do tego, że kurzajce odcinany jest dostęp tlenu, przez co w ciągu kilku dni samoczynnie odpada.