Poszczególne typy alkomatów różnią się od siebie zasadą działania – wyróżniamy alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze nadają się przede wszystkim do użytku osobistego. Są nieco mniej precyzyjne i częściej wymagają kalibracji. Alkomaty elektrochemiczne mają o wiele większą wydajność i żywotność – takimi posługuje się na przykład Policja. Sam sposób pomiaru jest w obu przypadkach identyczny – przez ustnik wdmuchujemy powietrze do urządzenia. Alkohol zawarty w powietrzu wchodzi w interakcję z sensorem, a układ elektroniczny przelicza wynik i pokazuje na wyświetlaczu. Sensor alkomatu zwany również czujnikiem jest elementem bardzo delikatnym. Po pewnym czasie i po określonej ilości pomiarów wymaga kalibracji.
Ile kosztuje kalibracja alkomatu PROMILER i gdzie można jej dokonać ?
Kalibracja typowego alkomatu przeznaczonego do użytku osobistego, takiego jak AlcoForce kosztuje kilkadziesiąt złotych. Należy jej dokonać zgodnie ze wskazaniami instrukcji. Każde przekroczenie terminu kalibracji lub ilości pomiarów niesie za sobą ryzyko błędnego wyniku, a nawet uszkodzenia sensora. Wymiana sensora jest bardzo kosztowna i może niewiele odbiegać ceną od nowego alkomatu. Zazwyczaj w okresie gwarancyjnym kalibracja dokonywana jest bezpłatnie. Alkomat można serwisować wyłącznie w autoryzowanych punktach. Kalibracja w warunkach amatorskiego warsztatu jest technicznie niemożliwa.
Dlaczego kalibracja alkomatu jest droga ?
Odbywa się ona w warunkach laboratoryjnych i wymaga użycia kosztownej aparatury. Rzeczywiście okresowa kalibracja urządzenia kosztującego kilkaset złotych może wydawać się droga, ale gwarantuje użytkownikowi wyniki, na których można polegać. W sieci sprzedawane są alkomaty, najczęściej „no name” których cena nie przewyższa ceny kalibracji porządnego alkomatu, ale są to raczej zabawki, a nie urządzenia, którymi warto sprawdzić się przed jazdą samochodem. W porównaniu do kar, które grożą kierowcy pod wpływem alkoholu wydatek kilkudziesięciu złotych na rok czy na pół roku trudno uznać za wysoki.
Jak właściwie zadbać o alkomat ?
Jeśli zdecydowaliśmy się na wydatek rzędu kilkuset złotych warto, aby urządzenie posłużyło jak najdłużej. Po pierwsze i najważniejsze – należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją i przestrzegać jej wskazań. Nauka posługiwania się alkomatem metodą prób i błędów może całkowicie zniszczyć to precyzyjne urządzenie. Nie wolno przechowywać alkomatu w samochodzie lub na półce w nieogrzewanym garażu – różnice temperatur i wilgoć również mogą mu zaszkodzić. Pomiaru należy dokonywać nie wcześniej niż po 30 minutach od zakończenia spożywania alkoholu, palenia tytoniu, jedzenia i płukania ust.
Prawidłowo użytkowany i systematycznie kalibrowany alkomat dobrej jakości może posłużyć nam nawet przez kilka lat, a jego wskazanie będzie gwarancją bezpieczeństwa dla kierowcy, jego pasażerów i wszystkich uczestników ruchu drogowego.