Niepłodność to w obecnych czasach bardzo częsty problem, z którym boryka się wiele par. Inseminacja jest jedną z metod przeciwdziałania jej. Na czym dokładnie polega?
Inseminacja domaciczna – opis
O inseminacji mówimy wtedy, gdy do macicy kobiety zostaje wprowadzone męskie nasienie, które zostaje wcześniej pobrane albo od partnera pacjentki albo od dawcy. Zabieg ten, przeprowadzany przez specjalistę, nie należy do szczególnie trudnych ani inwazyjnych. Wskazaniem do jego wykonania jest występowanie niepłodności idiopatycznej, zaburzeń owulacji lub nieodpowiedniego śluzu. Inseminacja przeprowadzana jest też wtedy, gdy plemniki mężczyzny występują w zbyt małej ilości lub zwyczajnie są zbyt słabe. Oczywiście boje partnerzy muszą wcześniej wykonać określone rodzaje badań, m.in. związane z chlamydią, kiłą czy wirusem HIV. Inseminacja domaciczna nie jest jedynym rodzajem zabiegu – istnieją też inne techniki przeprowadzania jej, jak inseminacja dojajowodowa i naszyjkowa.
Przebieg zabiegu
Inseminacja domaciczna wymaga przygotowań w postaci przyjmowania środków farmakologicznych zawierających hormony. Trzeba też śledzić pęcherzyki i śluzówkę poprzez USG. Gdy osiągną odpowiednie parametry, wówczas wywoływana jest – za pomocą gonadotropiny – owulacja. W tym czasie przygotowywane jest też nasienie. Plemniki poddaje się selekcji, by następnie wstrzyknąć je do macicy. Inseminacja przebiega szybko i bezboleśnie, zatem po kilkunastu minutach po zakończeniu całości można wrócić do domu. Potem, o ile doszło do zapłodnienia, pacjentka musi zażywać odpowiednie leki w wersji doustnej i dopochwowej.
Inseminacja cena
Zabieg można przeprowadzić w wybranych klinikach. Jego koszt bywa różny i zależy od miejsca, ale nie jest to jedyny czynnik, który na to wpływa. Trzeba wziąć pod uwagę to, że w przypadku zabiegów takich jak inseminacja cena ma związek również z dawcą nasienia. Jeśli nie jest nim partner, a plemniki pobrane są z banku nasienia, wówczas koszt wzrasta. Ogólnie można przyjąć, że pojedyncza inseminacja wiąże się z koniecznością zapłaty mniej więcej od 600 do 1400 złotych. Należy jednak pamiętać, że szansa na powodzenie już za pierwszym razem wynosi do 20%. Potem można podejmować kolejne próby.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/inseminacja