Okres „na rogi” rozpoczyna się pod koniec lutego i trwa do kwietnia. Wraz z ociepleniem temperatur i nadejściem wiosennej aury samce zwierząt płowych samoczynnie zrzucają poroże, a pasjonaci są w stanie zebrać piękne okazy warte nawet kilkaset złotych. W artykule wyjaśnimy jakie poroże jest warte uwagi oraz gdzie należy sprzedawać zrzuty, by nie stracić.
Najbardziej atrakcyjne są poroża świeżo zrzucone. Piękna barwa, która jest uzyskana w wyniku wycierania poroża ze scypułu o leśną roślinność, to gratka dla poszukiwaczy, którzy w sezonie poświęcają się przechadzkom po lasach. Zrzuty są wartościowym łupem, jednakże poroże porożu nierówne. Najbardziej pożądanymi trofeami są zrzuty pochodzące od jeleni. Najpiękniejsze, najcięższe i najbardziej cenne. Pozostałe samce płowe nie generują tak wysokich dochodów. Łopaty łosi i danieli, mimo swojej okazałości nie są tak pożądanym na rynku towarem. Jednakże są w stanie podreperować budżet, dlatego warto zbierać każdy okaz napotkany na leśnej ścieżce.
Wiarygodne źródła skupu poroża
W sezonie skupem poroża interesuje się wielu pasjonatów i tych, którzy chcą się wzbogacić. By uchronić się przed nierzetelnymi kupcami, najlepiej wykorzystywać źródła, które są nam znane lub dysponują pozytywnymi opiniami. Prywatne ogłoszenia mogą nie być opłacalne, co nie oznacza, że każdy z zainteresowanych ma złe zamiary. Sposób sprzedaży jest zależny od wielu czynników. Jeśli posiadasz kilkanaście kilogramów zrzutów w różnym stanie, to najkorzystniej sprawdzić ofertę lokalnych firmach. Usługi firm zajmującej się kupnem poroża zazwyczaj są oparte na korzystnych warunkach. Specjaliści zajmą się kompleksową wyceną, a nawet zapewnią transport poroża.
Dokonując poszukiwań zrzutów, nie należy zapominać o zasadach etyki i przestrzeganiu prawa. Problemem poszukiwaczy poroża jest nieznajomość praw i zasad, którymi bezwzględnie kierują się myśliwi i leśnicy. Co roku nagminnie pojawiają się sytuacje, które w wyniku zachłanności prowadzą do śmierci zwierząt. Celowe naganianie i płoszenie jest surowo zabronione, a znalezienie poroża z czaszką wymaga zawiadomienia stosownych służb. Myśliwy wie, że zbieranie poroży nie jest możliwe w parkach narodowych i krajobrazowych, ale zbieracze z zewnątrz bagatelizują te informacje, licząc na łatwy i szybki zarobek. Warto być czujnym!
Zapraszamy do naszego skupu poroża – Green Hunting