Dieta przy niedoborze żelaza

Uczucie ciągłego zmęczenia, łamliwe paznokcie, częstsze wypadanie włosów, brak energii- to główne objawy niedoboru żelaza, który może prowadzić do anemii. Aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych, poza udaniem się na wizytę u specjalisty, warto pomyśleć także o zmianie diety.

Co jeść przy niedoborze żelaza, a czego unikać?

Żelazo jest niezbędnym składnikiem dla naszego organizmu. Uczestniczy bowiem w produkcji czerwonych krwinek oraz transportuje krew do tkanek. Niedobory żelaza mogą nie tylko wywołać uczucie ciągłego zmęczenia i braku energii, ale także mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, jak chociażby anemia.

Na niski poziom żelaza szczególnie narażone są osoby, które przeszły na dietę i straciły sporo kilogramów. Osoby, które powinny także szczególnie zwracać uwagę na poziom żelaza to wegetarianie i weganie oraz kobiety w ciąży, którym często doskwiera anemia.

Kiedy powinniśmy zrobić badania krwi?

Jeśli od dłuższego czasu nie masz energii, męczysz się szybciej niż zwykle, miewasz bóle i zawroty głowy. Innymi objawami są łamliwe paznokcie, wypadanie włosów oraz bladość skóry. Jeśli dostrzegasz u siebie tego typu objawy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie zbadaj poziom żelaza.

Poza przyjmowaniem leków i witamin, warto także wprowadzić stosowne zmiany w diecie. Dobrym źródłem żelaza jest wątróbka, zwłaszcza wieprzowa oraz wołowina. Miłośnicy owoców morza śmiało mogą sięgać także po małże, ostrygi i ośmiornice. Kolejnym składnikiem, jaki powinniśmy uwzględnić w diecie jest jajko, a zwłaszcza żółtko. Warto także do potraw dodawać natkę pietruszki, która poza wysoką zawartością żelaza, jest także bogata w witaminę C, która korzystnie wpływa na naszą cerę i odporność, ułatwiając wchłanianie żelaza.

Dieta przy niedoborze żelaza

Jeśli lubisz przekąski, zastąp słone chipsy i paluszki zdrowymi zamiennikami, jak orzechy, zwłaszcza orzechy nerkowca. Sięgaj częściej także po pestki dyni i słonecznika. Nie masz pomysłu na zdrowe śniadanie? Przygotuj cieszącą się coraz większą popularnością jaglankę! Kasza jaglana jest łatwo przyswajalnym źródłem żelaza, dodatkowo nasyci nas na cały poranek.

Warto do tego typu śniadania dodać owoce, które dodatkowo ułatwiają absorpcję żelaza, jak chociażby porzeczki, zwłaszcza czarne, żurawina czy cytrusy, które są także bogate w witaminę C. Możesz także pokusić się o dodanie do jaglanki odrobiny naturalnego kakao- kolejnego produktu bogatego w żelazo. Staraj się także uwzględnić w diecie zielone warzywa, zarówno sałatę, kapustę, jak i brokuły, czy szpinak.

Sięgaj także po wszelkie odmiany fasoli oraz soczewicę, czy ciecierzycę oraz soję. Możesz także pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Obecnie na rynku dostępne są w pełni naturalne suplementy, tworzone na bazie glonów. Mowa tu o spirulinie oraz chlorelli, które także dostarczą organizmowi sporą dawkę żelaza. Racjonalne żywienie to bez wątpienia klucz do dobrego samopoczucia.

Poza wprowadzeniem odpowiednich, bogatych w żelazo składników, warto ograniczyć także te produkty, które utrudniają wchłanianie żelaza. Należą do nich między innymi kawa, herbata, mleko oraz cukier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here