Czystek to zioło, które w ostatnim czasie cieszy się niezwykłą popularnością. O jego właściwościach można usłyszeć niemal wszędzie i niemal wszędzie przeczytać. Niezwykła ilość zawartych w nim substancji aktywnych biologicznie sprawia, że na organizm oddziałuje on na wielu płaszczyznach. Oczyszcza, regeneruje, rewitalizuje, wzmacnia i chroni. Jego działanie można określić jako remedium na wiele dolegliwości. Mało tego – liczne badania naukowe dowiodły, że czystek nie wywołuje skutków ubocznych. Mimo to jakiś czas temu zaczęły pojawiać się opinie, że napary z tej rośliny, czy kapsułki z czystkiem wypłukują z organizmu żelazo. A jak jest naprawdę?
Czy czystek wypłukuje żelazo?
Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, należy odwołać się do badań laboratoryjnych. A te w żadnym stopniu teorii o wypłukiwaniu żelaza nie potwierdzają. Pytanie więc, dlaczego niektóre osoby wiążą te dwa fakty ze sobą? Oczywiście trudno jest udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest natomiast to, że że zbyt niski poziom żelaza we krwi to głównie wynik złej diety. I nie chodzi tu o to, że spożywamy zbyt mało produktów bogatych w żelazo. Problem jest o wiele bardziej złożony. Bo możemy nawet przyjmować suplementy bogate w ten pierwiastek, a i tak będziemy mieć jego niedobór. A winny temu jest proces przyswajania żelaza przez organizm. Wbrew pozorom jest on niezwykle skomplikowany i wymaga wielu procesów biochemicznych. A żeby te mogły przebiec prawidłowo, organizm potrzebuje solidnej dawki witaminy C oraz białka odzwierzęcego. Jeśli ich nie dostarczymy w odpowiedniej ilości – wówczas proces wchłaniania żelaza może być zachwiany.
Wiele osób włączając czystek, popełnia błąd, ponieważ jednocześnie redukują oni swoją dietę. Myśląc, że czystek uzupełni wszystkie niedobory, jedzą niewłaściwie. I wtedy może pojawić się niedobór żelaza czy innych pierwiastków. Sam czystek natomiast nie ponosi winy za to, że w naszym organizmie zaczęło brakować tego jakże ważnego i cennego dla zdrowia pierwiastka.