Co wyróżnia skoki tandemowe od innych dyscyplin sportu?

Sport uprawiany w parach wymaga takiego samego zaangażowania od obu stron, inaczej ich wspólny wysiłek pójdzie na marne. Wyjątkiem są skoki tandemowe, tutaj inicjatywę przejmuje jedna ze stron, a druga pozostaje raczej biernym uczestnikiem wydarzeń. Jednak takie rozwiązanie ma sens, gdyż liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników.

Skoki tandemowe a inne dyscypliny drużynowe

Aktywności, które można uprawiać we dwójkę, jest mnóstwo. Choćby jazda rowerowa na tak zwanych tandemach. Jest to dyscyplina, która wymaga od uczestników wzmożonej współpracy i silnych kończyn dolnych. Bez nich pedałowanie byłoby raczej katorgą niż przyjemnością. Z kolei plażowa odmiana siatkówki wymusza na graczach pewien rodzaj wyuczonych reakcji i odruchów psycho- fizycznych. Bez doskonalenia tych umiejętności nie ma mowy o osiąganiu wspólnych sukcesów. Skoki tandemowe są jak gdyby rodzajem pasji, które jest pozbawiona presji wyniku, a przez to daje ona mnóstwo satysfakcji i zadowolenia- nie żądając nic w zamian.

Różnice między skokami tandemowymi a innymi konkurencjami zespołowymi

Po pierwsze skoków tandemowych nie da się uprawiać profesjonalnie, bo są wyłącznie sportem iście amatorskim. Po drugie przy ich uprawianiu spotykają się ludzie niezwiązani ze sobą w jakikolwiek sposób, są sobie zupełnie obcy. Z tegoż też względu nie mają możliwości wspólnych treningów. Ich znajomość jest czystym zrządzeniem losu. W sportach tandemowych uprawianych profesjonalnie taka sytuacja nie mogłaby mieć w ogóle miejsca. Mało tego sportowe pary są całkowicie zobligowane do przebywania z sobą prawie przez cały rok. W przeciwnym razie ich przygoda z treningami i zawodowym sportem byłaby bezzasadna.

Jakie konkurencje sportowe uprawia się jeszcze w parach?

Jazda figurowa na lodzie to dyscyplina, którą bardzo przyjemnie się ogląda i która wzbudza ogólny podziw. Chodzi o ewolucje gimnastyczne, które są w stanie wykonać partnerzy taneczni. W łyżwiarstwie figurowym w parach stopień wytrenowania i rozumienia się praktycznie bez słów jest zadziwiający. Bez niego większość występów kończyłaby się trwałym kalectwem, a nie wysokimi notami sędziowskimi. Debel tenisowy, skoki synchroniczne do wody, czy tenis stołowy to również dyscypliny, które trenuje się w parach. Przy czym są one trochę mniej urazowe niż jazda figurowa na lodzie i trwają od niej znacznie dłużej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here