Budowa domu – co zrobić, gdy w naszej gminie nie ma kanalizacji?

Nie zawsze, decydując się na budowę domu jednorodzinnego, jest sposobność skorzystania z kanalizacji.

Wówczas przyszli lokatorzy mają spory problem, co zrobić z nieczystościami gromadzącymi się w sanitariatach. Ponadto pełno zabrudzeń jest zbieranych w pralkach i zmywarkach oraz innych podobnych urządzeniach AGD, więc jeżeli nie ma szans na podpięcie do sieci przez gminę, konieczne jest postawienie na indywidualną oczyszczalnię bądź szambo.

Szambo

Jako szambo rozumie się zbiornik bezodpływowy, który jest bardzo wytrzymały, idealnie szczelny i nie kosztuje za dużo. Niestety sam wkład jest tani, ale co z tego, skoro regularne opróżnianie tego zbiornika jest inwestycją dość kosztowną.

W tym zakresie warto wspomnieć także o niezbędnych warunkach, które powinny zostać spełnione, jeżeli decydujemy się na ten wariant, a mianowicie – dystans od studni to minimalnie piętnaście metrów, od drogi dwa metry, z kolei od drzwi i okien pięć metrów. Jeżeli chodzi o ulokowanie szamba, to poza tymi metrażami wyżej wymienionymi, trzeba uwzględnić również to, aby wóz asenizacyjny miał łatwy dostęp.

Często wybieranym rozwiązaniem, bowiem bardzo praktycznym jest zastosowanie przyłącza zwieńczonego złączem znajdującym się w ogrodzeniu. Tym samym, nie trzeba będzie nawet być obecnym podczas wypróżniania szamba, zaś mogą to zrobić i pod Państwa nieobecność pracownicy firmy czyszczącej. Generalnie dominują szamba mające objętość między osiem a dziesięć metrów sześciennych. Optymalnie jest jednak dostosowywać ich wielkość do liczby użytkowników.

Budowa domu – co zrobić, gdy w naszej gminie nie ma kanalizacji?

Od pewnego czasu dominuje opcja zastosowania produktów prefabrykowanych, jakie są dostarczane na plac budowy oraz umiejscawiane na wykopie. Jeżeli zaś kupimy, a nie zrobimy szambo samodzielnie, warto dopytać o certyfikat szczelności – dystrybutor powinien go nam udostępnić.

Dostępne są rozliczne rodzaje zbiorników szambowych, wśród których na szczególną uwagę zasługują te z kręgów, a także betonowane na miejscu oraz prefabrykowane – z tworzyw sztucznych i naturalnych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Alternatywą wobec szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która także uchodzi za stosunkowo niedrogą inwestycję, nie wychodzi ona nawet kosztownie, jeżeli chodzi o jej eksploatację, ale nie da się niestety jej zrobić wszędzie. Działka na taką oczyszczalnię powinna być odpowiednio wielka.

Podstawą jest tu bowiem zachowanie dystansu – 30 metrów odległości na linii studnia i oczyszczalnia. Do wyboru jest kilka opcji charakteryzowanych tu oczyszczalni, wśród których warto wspomnieć między innymi o wariancie z drenażem rozsączającym i oczyszczalnie hybrydowe, które cechuje złoże biologiczne.

Spośród obu wspomnianych powyżej wariantów, dużo bardziej powszechna jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Głównym tego powodem jest fakt, iż te drugie odznaczają się natomiast dużo wyższym nakładem finansowym niezbędnym na ich wykonanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here